• Data: 2024-10-08 Autor: Marek Gola
Jak można wycofać egzekucję komorniczą alimentów na dzieci i opłat z tym związanych? Spóźniłem się z pierwszą ratą o kilka dni, a matka dzieci oddała w tym czasie sprawę do komornika. Niemal natychmiast uregulowałem zaległość i aktualnie opłacam wszystkie należności w terminie, więc jak mam wycofać to od komornika?
Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).
Przeciwko Panu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne o alimenty. W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż „panem” postępowania egzekucyjnego jest wierzyciel, który kieruje wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Obecnie powinien Pan porozumieć się z matką i prosić ją o wycofanie wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego lub o zawieszenie postępowania. Matka dziecka sama bowiem decyduje o tym, czy wniosek wycofać, czy też postępowanie zawiesić. Jeżeli nie ma do Pana wystarczającego zaufania, może na jakiś okres zawiesić postępowanie egzekucyjne. Jeżeli natomiast przekona Pan matkę dziecka, najlepszym rozwiązaniem byłoby wycofanie wniosku od komornika.
Z żądaniem zawieszenia postępowania jak też z umorzeniem postępowania w związku z wycofaniem wniosku nie wiążą się żadne koszty. Wniosek o zawieszenie lub wniosek z wycofaniem wniosku winna złożyć matka dziecka do komornika, powołując się na sygnaturę akt sprawy egzekucyjnej.
Zobacz też: Depozyt sądowy alimenty
W zakresie tego, co już Pan spełnił, a co pomimo wszczęcia postępowania zostało ściągnięte od Pana z rachunku, zasadne jest wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego. Dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie. Z opisu wynika, że zobowiązanie wygasło w części, albowiem część należności wpłacił Pan matce. Powództwa przewidziane w dziale niniejszym wytacza się przed sąd rzeczowo właściwy, w którego okręgu prowadzi się egzekucję. W pozwie Pan jako powód powinien przytoczyć wszystkie zarzuty, jakie w tym czasie mógłby Pan zgłosić, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu.
Przeczytaj też: Jak odzyskać pieniądze z depozytu sądowego alimenty
Pan Marek spóźnił się z płatnością alimentów na swoje dzieci o tydzień, co skłoniło byłą żonę do złożenia wniosku o egzekucję komorniczą. Marek natychmiast uregulował zaległości i nawiązał kontakt z matką dzieci, prosząc ją o wycofanie wniosku. Udało mu się z nią porozumieć i była żona złożyła odpowiedni wniosek do komornika, który wstrzymał egzekucję.
Pani Monika zdecydowała się skierować alimenty do komornika po kilku opóźnieniach w płatnościach alimentów ze strony ojca dzieci. Po rozmowie z byłym mężem, który uregulował zaległości i zobowiązał się do regularnych płatności, uznała, że komornicza egzekucja nie jest konieczna. Złożyła wniosek do komornika o wycofanie postępowania, a ojciec dzieci kontynuował terminowe wpłaty bez udziału komornika.
Pan Adam spóźnił się z płatnością alimentów o kilka dni, co skłoniło jego byłą partnerkę do skierowania sprawy do komornika. Kiedy Adam opłacił zaległe alimenty i regularnie przekazywał kolejne płatności, zaproponował byłej partnerce zawieszenie egzekucji. Zgodziła się, złożyła wniosek o zawieszenie postępowania komorniczego, zastrzegając, że w przypadku przyszłych zaległości sprawa może być wznowiona.
Wycofanie egzekucji komorniczej alimentów jest możliwe, jeśli wierzyciel, czyli osoba otrzymująca alimenty, złoży odpowiedni wniosek do komornika. Warto więc dążyć do porozumienia z matką dzieci, uregulować zaległości i kontynuować terminowe płatności, aby uniknąć dalszych kosztów i komplikacji związanych z egzekucją.
Potrzebujesz wsparcia prawnego lub pomocy w sporządzeniu pisma? Oferujemy szybkie i profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie dokumentów dostosowanych do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Źródła:
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika