Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Sprzedaż samochodu zajętego przez komornika

Autor: Katarzyna Siwiec

Sprzedałem auto po wypadku za kwotę 32 000 zł. Podczas wizyty w wydziale komunikacji dowiedziałem się, że auto jest/było zajęte przez komornika. Nigdy komornik nie widział tego auta nigdy, nic nie nakleił, nie wpisał nic w dowód ani nie pokazał mi protokołu zajęcia. Czy ten, kto kupił, będzie miał problem? Dodatkowo pieniądze z ubezpieczenia poszły na konto mojej żony (21 000 zł) wypłaciła je na drugi dzień i mi oddała. Wszystkie moje długi zaciągnąłem przed ślubem i mamy rozdzielność majątkową. Czy komornik może próbować odebrać te pieniądze jako zabezpieczenie od żony? Czy jeśli nie ma nic na koncie, to czy może np. zająć jej auto?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż samochodu zajętego przez komornika

Zbycie samochodu zajętego przez komornika

Z tego, co zrozumiałam z Pana pytania, sprzedał Pan samochód, który należał do Pana majątku osobistego na rzecz osoby trzeciej, a osoba ta wpłaciła pieniądze na konto Pana żony. Samochód ten był zajęty w egzekucji, gdzie Pan był dłużnikiem.

Niestety nie będę mieć optymistycznych dla Pana wiadomości Mianowicie zgodnie z art. 848 Kodeksu postępowania cywilnego zajęcie (ono następuje z chwilą wpisania auta do protokołu zajęcia) ma ten skutek, że rozporządzenie ruchomością dokonane po zajęciu nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania, a postępowanie egzekucyjne z zajętej ruchomości może być prowadzone również przeciwko nabywcy. Przepis ten nie narusza przepisów o ochronie nabywcy w dobrej wierze.

Jak Pan widzi, zajęcie ruchomości wywołuje ten skutek, że nawet jeśli dłużnik jako właściciel rzeczy rozporządzi nią na rzecz innej osoby, to nie będzie to miało żadnych konsekwencji na gruncie postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem tej, że będzie dalej prowadzone już przeciwko nabywcy rzeczy.

Zobacz też: Komornik zajął samochód, który sprzedałem

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nabycie samochodu zajętego przez komornika od dłużnika

Krótko mówiąc, nabywca samochodu będzie w zakresie egzekucji z auta traktowany jako dłużnik, tj. samochód ten będzie mógł zostać zlicytowany.

Jedyny wyjątkiem, jaki przewiduje artykuł 848, to ten, że w razie zajęcia rzeczy nadal podlega ochronie wierzyciel w dobrej wierze, czyli ten który wykaże, iż nie wiedział o zajęciu auta. Jednak ochrona ta nie oznacza, że egzekucja będzie umorzona. Jedynym przejawem ochrony, jakiej takiemu nabywcy udziela ustawa, jest możliwość wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego w trybie art. 841 Kodeksu postępowania cywilnego W tym celu komornik zawiadamia nabywcę o dokonanych czynnościach egzekucyjnych i zaczyna biec 1-miesięczny termin na wytoczenie powództwa i dowodzenie przed sądem, że się o egzekucji nic nie wiedziało.

Żona Pana nie odpowiada za Pana zobowiązania i komornik nie może zająć jej auta. Problem będzie miał nabywca auta.

Przeczytaj też: Samochód zajęty przez komornika

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Sprzedaż auta w dobrej wierze

Pan Adam sprzedał swoje auto za 32 000 zł. Nowy właściciel zapłacił całą kwotę i zarejestrował pojazd na siebie. Podczas wizyty w wydziale komunikacji okazało się, że samochód jest zajęty przez komornika, choć Pan Adam nigdy nie został o tym poinformowany, a żadne dokumenty ani naklejki nie były widoczne na aucie. Nowy właściciel teraz martwi się, czy komornik może zająć pojazd, pomimo że transakcja odbyła się w dobrej wierze.

 

Pieniądze na koncie żony

Pan Jan miał rozdzielność majątkową z żoną, ale po sprzedaży uszkodzonego auta, pieniądze z ubezpieczenia trafiły na konto jego żony. Komornik zajął auto, jednak Pan Jan nie miał żadnych długów po ślubie. Teraz Pan Jan obawia się, że komornik może próbować zająć inne środki finansowe jego żony, mimo że nie miała ona związków z jego długami sprzed ślubu.

 

Zajęcie auta bez wiedzy właściciela

Pani Anna kupiła samochód od Pana Piotra, który nie wiedział, że jego auto zostało zajęte przez komornika. Pojazd nie miał żadnych oznaczeń, a w dokumentach nie było wzmianki o egzekucji. Pani Anna zarejestrowała auto na siebie, jednak kilka tygodni później otrzymała informację od komornika, że pojazd może zostać sprzedany na licytacji. Teraz musi walczyć w sądzie o swoje prawa jako nabywca w dobrej wierze.

Podsumowanie

Sprzedaż samochodu zajętego przez komornika, nawet bez wiedzy właściciela, może skutkować problemami dla nowego nabywcy, który musi liczyć się z ryzykiem licytacji pojazdu. Ochrona nabywcy w dobrej wierze istnieje, ale nie eliminuje konieczności udowodnienia przed sądem, że osoba ta nie była świadoma zajęcia. Dodatkowo, środki finansowe przelane na konto małżonka, nawet w przypadku rozdzielności majątkowej, mogą być przedmiotem zainteresowania komornika, jeśli wiążą się z długami sprzed ślubu.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej lub profesjonalnie przygotowanego pisma? Skontaktuj się z nami online, a szybko i sprawnie otrzymasz pomoc w rozwiązaniu Twojej sprawy prawnej! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »