Autor: Marek Gola
Mąż ma nad sobą komornika. Czy ja jako żona, kupując w tym momencie samochód i rejestrując go na siebie będę żyła w obawie, że zajmie go komornik?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego oraz przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Z treści Pani pytania wynika, że wobec Pani męża jest prowadzona egzekucja. Zastanawia się Pani, czy jeżeli zakupi Pani samochód, będzie on podlegał egzekucji.
W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Zobacz też: Kupno samochodu z licytacji komorniczej
Do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.).
Z uwagi na powyższe, teoretycznie jeżeli kupiłaby Pani samochód za wspólne środki i wierzyciel by to wykazał, samochód (w połowie) mógłby podlegać zajęciu. Dobrze byłoby, gdyby ktoś Pani pożyczył pieniądze na zakup auta (pożyczka byłaby zgłoszona do urzędu skarbowego i uiszczony od tego podatek w wysokości 2%), względnie dokonał darowizny na rzecz Pani i żeby nabyła Pani samochód na siebie. Wówczas samochód byłby wolny od zajęcia komorniczego. W innym przypadku istnieje ryzyko zajęcia pojazdu przez komornika.
Przeczytaj też: Jak zarejestrować auto mając komornika
Zakup samochodu z własnych oszczędności
Pani Katarzyna postanowiła kupić samochód, jednak jej mąż miał długi i komornika. Żeby uniknąć ryzyka zajęcia, sfinansowała zakup wyłącznie ze swoich osobistych oszczędności zgromadzonych przed ślubem. Dodatkowo zadbała o podpisanie odpowiedniej umowy sprzedaży, a zapłatę udokumentowała przelewem z osobistego konta. Dzięki temu komornik nie miał podstaw do zajęcia pojazdu.
Pożyczka od rodziców na zakup auta
Pani Anna chciała kupić auto, ale wiedziała, że wspólne środki z mężem mogą być zagrożone zajęciem komorniczym. Jej rodzice udzielili jej pożyczki, którą zgłosiła do urzędu skarbowego i zapłaciła należny podatek. Po zakupie samochodu na swoje nazwisko miała pewność, że komornik nie będzie miał do niego dostępu.
Darowizna jako sposób ochrony majątku
Pan Tomasz, który miał problemy finansowe, obawiał się, że komornik zajmie auto kupione przez żonę. Teściowie zdecydowali się przekazać córce darowiznę w postaci środków na zakup samochodu. Pani Marta zakupiła pojazd na siebie, a dokumentacja darowizny uchroniła ją przed ewentualnym zajęciem auta.
Zakup samochodu przez żonę dłużnika może wiązać się z ryzykiem jego zajęcia przez komornika, jeśli pojazd został nabyty ze wspólnych środków małżeńskich. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto sfinansować zakup z majątku osobistego, np. z oszczędności zgromadzonych przed ślubem, pożyczki od rodziny lub darowizny. Kluczowe jest odpowiednie udokumentowanie źródła finansowania oraz rejestracja pojazdu na siebie. Dzięki temu można skutecznie zabezpieczyć auto przed ewentualnym zajęciem komorniczym.
Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej w sprawie egzekucji komorniczej i ochrony swojego majątku? Skorzystaj z naszych porad online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie i zabezpieczyć Twoje prawa. Skontaktuj się z nami już dziś i uzyskaj fachową pomoc dopasowaną do Twojej sytuacji.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika