• Data: 2024-06-10 Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mam zaległości alimentacyjne, była żona złożyła sprawę do komornika i wszczął on egzekucje długu na dziecko. Dwa lata temu dzecko osiągnęło już pełnoletność, ale komornik nadal egzekwuje dług na podstawie sprawy założonej przez była żonę jako przedstawiciela dziecka i przelewa pieniądze na konto byłej zony. Co i czy w ogóle można coś zrobić, żeby komornik wstrzymał (umorzył) egzekucję na podstawie wniosku byłej żony i żeby to dziecko złożyło ponownie sprawę o egzekucję?
Na wstępie napiszę, czemu pytałam o zaległości. Gdyby były to tylko bieżące alimenty – wstrzymanie egzekucji jest dość proste. Wystarczyłoby wpłacenie 6-miesięcznego zabezpieczenia do depozytu sądowego i spłacanie bieżących alimentów na konto dziecka.
Jednak tu pozostaje jeszcze zaległość.
Zobacz też: Wycofanie alimentów od komornika
W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji, wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie jemu bezpośrednio. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczenia sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego.
W orzeczeniu Sądu Najwyższego (uchwała z dnia 16 kwietnia 1977 r., sygn. akt. III CZP 14/77) stwierdzono, że w przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie jemu bezpośrednio.
Z dniem ukończenia 18 lat przez dziecko ustała władza rodzicielska matki. W postępowaniu egzekucyjnym ojciec jest dłużnikiem, a dziecko wierzycielem z tytułu alimentów. Niepełnoletnie dziecko działało poprzez matkę jako swego ustawowego przedstawiciela i pełnomocnika.
Przeczytaj też: Depozyt komornik
Obecnie powinien Pan złożyć do komornika informację pisemną, że dziecko nie jest już małoletnie, a egzekucja prowadzona jest na wniosek osoby nieuprawnionej. Z chwilą osiągnięcia pełnoletności przez dziecko opiekujący się nim rodzić traci prawo do pobierania należnych dziecku alimentów.
Ale wystarczy, aby dziecko udzieliło matce pełnomocnictwa – i sytuacja się dla Pana nie zmieni. Albo dziecko samo złoży wniosek. Ani w kwestii zadłużenia, ani odsetek.
Z chwilą uzyskania przez wierzyciela pełnoletniości z mocy prawa ustało prawo ustawowej jego reprezentacji przez przedstawiciela ustawowego, natomiast uzyskanie pełnoletniości nie niweczy wcześniejszych podstaw egzekucji zainicjowanej przez przedstawiciela ustawowego w takim znaczeniu, że egzekucja umarza się i że postępowanie nie jest w ogóle kontynuowane i że nie ma wniosku od tej daty do prowadzenia egzekucji.
Skutek uzyskania pełnoletniości dotyczy sfery procesowej, uzyskania samodzielności procesowej przez taką osobę, natomiast nie odnosi się do strony materialnoprawnej utraty mocy tytułu wykonawczego i nie ustają skutki wcześniejszego postępowania egzekucyjnego i skutki dotychczasowych czynności przedstawiciela ustawowego. Po uzyskaniu pełnoletniości przez dotychczasowego małoletniego wierzyciela egzekucja i postępowanie toczą się dalej, z tym że już z w pełni samodzielnym pod względem zdolności do czynności procesowych uprawnionym z tytułu alimentów.
W artykule omówiono sytuacje, w których komornik kontynuuje egzekucję alimentów po osiągnięciu pełnoletności przez dziecko, oraz jakie kroki należy podjąć, aby zmienić odbiorcę płatności z rodzica na pełnoletnie dziecko. Kluczowym działaniem jest złożenie przez dziecko wniosku do komornika wraz z odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi pełnoletność, co pozwoli na bezpośrednie przekazywanie środków finansowych uprawnionemu.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, które pomogą Ci skutecznie rozwiązać problemy związane z egzekucją alimentów po osiągnięciu pełnoletności przez dziecko. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową i szybką pomoc prawną. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
3. Orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 16 kwietnia 1977 r., sygn. akt. III CZP 14/77
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika