Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Upadłość konsumencka ojca a odpowiedzialność za długi rodziny

Autor: Michał Soćko

Sąd wydał pozytywne postanowienie w sprawie upadłości konsumenckiej ojca mimo fikcyjnych przyczyn. Wniosek o upadłość został złożony, gdyż ojciec przestał spłacać długi z powodów zdrowotnych. Ojciec nie posiada żadnego majątku. Jak uzasadnił ojciec, część z tych długów była zaciągnięta za remont mieszkania (jest to nieprawdą, zamieszkujemy niewielkie mieszkanie komunalne, a dług ojca jest w granicach 500 000zł, nikt z naszej rodziny nie wie, co ojciec robił z pieniędzmi, jest alkoholikiem, nigdy nic nie miał). Czy osoby mieszkające w mieszkaniu, na poczet którego był rzekomy kredyt, mogą zostać obciążone spłatą długu ojca przez syndyka?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Upadłość konsumencka ojca a odpowiedzialność za długi rodziny

Odpowiedzialność za długi ojca co do którego jest prowadzone postępowanie o upadłość konsumencką

Wskazuję, iż osoby zamieszkujące w mieszkaniu, które nie są odpowiedzialne za zaciągnięte przez ojca kredyty np. z tytułu poręczenia czy weksla,(czyli świadomie poręczyli za dług ojca), nie będą odpowiedzialne za spłatę jego zobowiązań z tego tylko tytułu, iż wobec niego sąd ogłosił upadłości konsumencką.

W Pani przypadku Pani ojciec nie jest właścicielem mieszkania komunalnego, ale możemy w tym przypadku mówić o najmie mieszkania komunalnego. Sam najem nie wchodzi do masy upadłości, gdyż lokal należy do gminy, a nie do państwa tam zamieszkujących.

Jednak wartościowe przedmioty należące do Pani ojca syndyk będzie mógł zaliczyć do masy upadłości i spieniężyć na poczet spłaty wierzycieli. Oczywiście jeżeli syndyk stwierdzi, że Pani ojciec nie ma majątku, to szybciej umorzy zadłużenia i zakończy postępowanie upadłościowe całkowitym lub częściowym oddłużeniem Pani ojca.

Jeżeli jednak w postępowaniu przed sądem Pani ojciec skłamał co składu swojego majątku lub wysokości zadłużenia, to syndyk, wykrywając te okoliczności, może wnioskować do sądu o umorzenie postępowania.

Reasumując, Państwo ,jeżeli nie jesteście odpowiedzialni rzeczowo lub osobiście za długi swojego ojca, to nie poniesiecie odpowiedzialności za zadłużenie Pani ojca. Moim zdaniem roszczenie o zwrot nakładów w tym wypadku nie nastąpi, tym bardziej, że takowe nakłady syndyk musiałby żądać nie od Państwa, a od gminy jako od właścicieli lokalu.

Zobacz też: Ojciec alkoholik co robić

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »