Upadłość konsumencka a ochrona dzieci, co warto wiedzieć?

• Data: 2025-03-03 Autor: Katarzyna Nosal

Czy przy upadłości konsumenckiej trzeba/można jakoś zabezpieczyć dzieci, żeby nie ponosiły odpowiedzialności za długi (jak np. przy odrzuceniu spadku)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Upadłość konsumencka a ochrona dzieci, co warto wiedzieć?

Upadłość konsumencka rodzica a odpowiedzialność dzieci

Absolutnie nie ma takiej potrzeby. Umorzenie zadłużenia osoby fizycznej po ogłoszeniu jej upadłości (zazwyczaj też związanej z częściową spłatą zadłużenia) powoduje, że długów nie ma, a dzieci nie mają już możliwości dziedziczyć po spadkodawcy pasywów. Nie ma tu takiego przełożenia, jak w przypadku dziedziczenia, że dzieci muszą spadek odrzucić, aby nie dziedziczyć długów.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Tutaj długi niejako schodzą z majątku dłużnika, a przyszłego spadkodawcy jeszcze za jego życia, stąd w skład spadku już nie wchodzą. Niezaspokojone w toku upadłości konsumenckiej zobowiązania nie mogą być dochodzone ponownie – to zasadnicza różnica między postępowaniem upadłościowym a egzekucyjnym. Podyktowane jest to główną funkcją upadłości, jaką jest oddłużenie osoby fizycznej.

Warto także wyjaśnić, że dzieci nigdy nie odpowiadają za długi swoich rodziców, o ile ich nie odziedziczą po śmierci rodzica. Za życia każdy odpowiada za swoje zobowiązania osobiście.[PRZCYCISK_2]

Przykłady

Kredyt hipoteczny i choroba

Pan Jan zaciągnął kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Niestety, w wyniku poważnej choroby stracił pracę i stał się niewypłacalny. Nie był w stanie spłacać rat kredytu. W obawie przed egzekucją komorniczą, zdecydował się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W ramach postępowania upadłościowego, mieszkanie zostało sprzedane, a uzyskane środki częściowo pokryły dług. Pozostała część długu została umorzona. Dzieci pana Jana, mimo że w przyszłości odziedziczą po nim majątek, nie będą musiały spłacać długu hipotecznego, który został umorzony w wyniku upadłości.

 

Niezapłacone faktury za działalność gospodarczą

Pani Anna prowadziła małą firmę, która z powodu kryzysu gospodarczego zaczęła przynosić straty. Narosły jej długi wobec kontrahentów i ZUS-u. Zdecydowała się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W wyniku postępowania upadłościowego, część jej majątku została spieniężona, a pozostałe długi umorzone. Dzieci pani Anny, po jej śmierci, odziedziczą jej majątek, ale nie będą obciążone długami z działalności gospodarczej, które zostały umorzone w procesie upadłości konsumenckiej.

 

Pożyczki konsumenckie i problemy zdrowotne

Pan Piotr zaciągnął kilka pożyczek konsumenckich na remont mieszkania i leczenie. Niespodziewane problemy zdrowotne uniemożliwiły mu spłatę zobowiązań. W związku z trudną sytuacją finansową, złożył wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sąd ogłosił upadłość, a po przeprowadzeniu postępowania, część długów została umorzona. Dzieci pana Piotra nie będą musiały spłacać tych pożyczek po jego śmierci, ponieważ długi te zostały umorzone w wyniku upadłości konsumenckiej.

Podsumowanie

Upadłość konsumencka chroni dzieci przed dziedziczeniem długów rodziców. Umorzenie zobowiązań w postępowaniu upadłościowym oznacza, że długi te nie wchodzą w skład masy spadkowej, a tym samym nie obciążają spadkobierców. W przeciwieństwie do sytuacji dziedziczenia długów, dzieci nie muszą odrzucać spadku, aby uniknąć odpowiedzialności za zobowiązania rodziców, którzy ogłosili upadłość konsumencką.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w zrozumieniu zawiłości prawa upadłościowego i jego wpływu na Twoją sytuację rodzinną? Oferujemy profesjonalne porady prawne w zakresie upadłości konsumenckiej. Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Ci rozwiać wątpliwości dotyczące odpowiedzialności za długi, zabezpieczenia majątku i procedury upadłościowej. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać kompleksową i rzetelną pomoc prawną.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info