Upadłość firmy - co oznacza w praktyce?

• Data: 2024-09-19 Autor: Artykuł Partnera

Pandemia COVID-19, galopująca inflacja czy wojna w Ukrainie, znacząco utrudniły prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce i spotęgowały problemy finansowe, z którymi już wcześniej zmagało się wiele przedsiębiorstw. Czy w takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości firmy? Jakie działania można podjąć, aby uchronić się przed najgorszym scenariuszem?

Upadłość firmy - co oznacza w praktyce?

Najczęstsze przyczyny upadłości firm – nie tylko finanse!

Ogłoszenie upadłości firmy może być wynikową wielu czynników. Nadmierne zadłużenie, utrata najważniejszych źródeł dochodów, zbyt wysokie koszty prowadzenia działalności, nieuczciwi kontrahenci czy brak inwestycji w marketing – trudno uchronić się przed wszystkimi niebezpieczeństwami czyhającymi na przedsiębiorcę. Dużym problemem jest także nieprzemyślana forma prowadzenia firmy i brak optymalizacji podatkowej. Przykładowo, przedsiębiorca, który zdecyduje się założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, uzyskując jednocześnie niskie przychody, szybko odczuje negatywne skutki tej decyzji. Dlaczego? Ponieważ w przypadku spółki z o.o. obowiązkowe jest prowadzenie pełnej księgowości, co wiąże się z dość wysokimi kosztami.

Nie chcesz popełnić błędu na etapie zakładania firmy? Skorzystaj z pomocy doradców podatkowych i prawników z TLhub.pl i dowiedz się, jakie masz możliwości.

Ogłoszenie upadłości firmy – jak to zrobić?

Podstawą długoterminowego sukcesu i stabilności finansowej firmy jest przewidywanie ryzyka. Przedsiębiorcy, którzy od samego początku wprowadzili ścisłą kontrolę kosztów i budowali rezerwy finansowe, są mniej narażeni na skutki wahań koniunkturalnych. Niestety, nawet oni nie są w stu procentach zabezpieczeni na wypadek nieprzewidzianych trudności. W niektórych sytuacjach ogłoszenie upadłości firmy wydaje się jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Od czego jednak zacząć ten proces?

Jak ogłosić upadłość firmy?

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku do właściwego sądu. W dokumencie muszą znaleźć się podstawowe informacje, takie jak dane dłużnika, opis sytuacji finansowej firmy, oraz wykaz majątku i zobowiązań. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające niewypłacalność wraz ze spisem wierzycieli i ich wierzytelnościami. Następnie sąd wyznacza nadzorcę, który sprawdza, czy spółkę stać na upadłość. Sam wniosek nie wystarczy, upadły musi mieć środki na pokrycie kosztów postępowania, które sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych – wyjaśnia radca prawny Marcin Błaszyk z TLhub.pl. Jeżeli opinia nadzorcy będzie pozytywna, sąd ogłosi upadłość i wyznaczy syndyka, który przejmie kontrolę na upadłym, spienięży majątek i przynajmniej częściowo spłaci wierzycieli.

Upadłość firmy – jak się przed nią uchronić?

Pamiętaj, że upadłość firmy to ostateczność, po którą powinieneś sięgać wtedy, gdy nie masz szans na oddłużenie. Jednak zarządy spółek muszą pamiętać, że złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości może jej uratować przed odpowiedzialnością za długi spółki.

Alternatywą jest restrukturyzacja firmy, a konkretnie postępowanie restrukturyzacyjne ujęte w ustawie Prawo restrukturyzacyjne. Celem tego procesu jest wypracowanie rozwiązań, które eliminują konieczność ogłoszenia upadłości firmy. Co istotne, restrukturyzacja firmy jednoosobowej czy spółki może zostać zainicjowana już na etapie pojawienia się ryzyka niewypłacalności, co dodatkowo zwiększa szansę na pozytywne zakończenie sprawy.

Restrukturyzacja firmy jako ratunek przed upadłością

Z pewnością zastanawiasz się, co to jest restrukturyzacja firmy i czy stanowi realną alternatywę dla upadłości firmy. Jak najbardziej! Postępowanie restrukturyzacyjne chroni przed agresywnymi działaniami ze strony wierzycieli, pozwala wstrzymać postępowania egzekucyjne oraz uchylić zajęcie rachunku bankowego. Co więcej, restrukturyzacja spółki wydłuża czas niezbędny do zaimplementowania zmian w działalności operacyjnej przedsiębiorstwa oraz otwiera drogę do pozyskania dodatkowych źródeł finansowania. To rozwiązanie, które jest korzystne zarówno z punktu widzenia wierzycieli, jak i dłużnika.

Chciałbyś wiedzieć, na czym polega restrukturyzacja firmy? To bardzo złożony temat, który wymaga indywidualnego podejścia. W zależności od charakteru Twojej działalności, skali niewypłacalności oraz zakresu reorganizacji prawnej, operacyjnej czy własnościowej, specjaliści z kancelarii TLhub.pl zaproponują Ci odmienne działania zapewniające poprawę efektywności pracy przedsiębiorstwa. W każdym przypadku priorytetem jest wdrożenia szybkich zmian bez nadmiernego udziału sądu. Sprawdź, czym jest uproszczona restrukturyzacja firmy i ile zyskasz, korzystając z tego rozwiązania!



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »