Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Termin spłaty byłej żony po rozwodzie dobiega końca, jak uniknąć egzekucji komorniczej?

• Data: 2024-09-25 Autor: Tomasz Krupiński

Mam zobowiązanie sądowe do spłaty 265 000 dla byłej żony wskutek sądowego podziału majątku. Termin upływa za dwa tygodnie. Na skutek wpisu w księdze o zakazie zbywalności nieruchomości straciłem nabywcę, co powoduje niemożność spłaty zobowiązania w danym terminie. Czy w takim przypadku mogę liczyć na przesunięcie terminu spłaty? Żona z niewiadomej mi przyczyny utrudnia sprzedaż domu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Termin spłaty byłej żony po rozwodzie dobiega końca, jak uniknąć egzekucji komorniczej?

Termin spłaty

Oczywiście z takim wpisem sprzedaż nieruchomości będzie utrudniona, o ile nie niemożliwa. Termin oznaczony w postanowieniu sądu jest terminem dla wierzyciela. Oznacza to, iż od wierzyciela będzie zależało, czy wykorzysta fakt opóźnienia, czy też nie. Innymi słowy wierzyciel będzie mógł podjąć postępowanie egzekucyjne lub też według jego woli odroczyć termin dochodzenia należności. W praktyce była żona może wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nadanie klauzuli wykonalności

Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie bowiem z treścią przepisu art. 783:

„§ 1. Postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności wymienia także tytuł egzekucyjny, a w razie potrzeby oznacza świadczenie podlegające egzekucji i zakres egzekucji oraz wskazuje czy orzeczenie podlega wykonaniu jako prawomocne, czy jako natychmiast wykonalne. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, tytułowi egzekucyjnemu opiewającemu na świadczenie pieniężne w walucie obcej sąd nada klauzulę wykonalności ze zobowiązaniem komornika do przeliczenia tej kwoty na walutę polską według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień sporządzenia planu podziału, a jeżeli planu podziału nie sporządza się – na dzień wypłaty kwoty wierzycielowi”.

We wniosku o nadanie klauzuli wykonalności musi się wskazać punkt postanowienia, na mocy którego jest Pan zobowiązany do spłaty. Po uzyskaniu klauzuli wykonalności może była żona podjąć działania zmierzające do egzekucji komorniczej. Komornik rozpoczyna egzekucję od zajęcia wynagrodzenia, a w razie bezskuteczności finalnie może dojść do zajęcia nieruchomości i jej egzekucji w drodze przymusowej.

Niestety nie mam dobrych informacji – możliwość przesunięcia terminu spłaty należności żonie jest uzależniona wyłącznie od jej dobrej woli.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Opóźnienie z powodu wpisu w księdze wieczystej Pan Adam miał spłacić swoją byłą żonę w terminie do końca miesiąca. Niestety, mimo znalezienia kupca na dom, w księdze wieczystej został dokonany wpis o zakazie zbywania nieruchomości, co skutecznie zablokowało transakcję. Była żona, będąc właścicielką części nieruchomości, odmówiła zgody na zdjęcie wpisu, co spowodowało brak możliwości sprzedaży domu i spłaty należności.

 

Zablokowana sprzedaż i klauzula wykonalności Pan Piotr miał ustalony przez sąd termin spłaty 150 000 zł dla swojej byłej małżonki po rozwodzie. Kiedy nie udało się sprzedać wspólnej nieruchomości przez zakaz zbycia, który żona wpisała, wystąpiła do sądu o nadanie klauzuli wykonalności. W rezultacie komornik rozpoczął egzekucję z wynagrodzenia Piotra, co dodatkowo utrudniło mu uregulowanie długu.

 

Brak zgody na przesunięcie terminu Pani Marta była zobowiązana do spłaty swojego byłego męża na kwotę 300 000 zł, jednak przez problemy ze sprzedażą nieruchomości, na której była blokada w księdze wieczystej, nie była w stanie zebrać środków. Mimo próśb, były mąż odmówił odroczenia terminu spłaty, w efekcie czego rozpoczęto postępowanie egzekucyjne.

Podsumowanie

Możliwość przesunięcia terminu spłaty zobowiązań wobec byłego małżonka zależy głównie od jego dobrej woli. W przypadku opóźnienia spłaty, były małżonek może wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności i rozpocząć egzekucję komorniczą. Warto zatem dążyć do porozumienia w sprawie odroczenia terminu, by uniknąć dodatkowych komplikacji.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism, aby pomóc Ci w skutecznym rozwiązaniu problemów związanych z podziałem majątku i egzekucją zobowiązań. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i fachowe wsparcie prawne! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »