• Data: 2024-08-19 Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Otrzymałem pismo od zarządu transportu miejskiego z upomnieniem o uregulowanie zaległego mandatu za przejazd z 2015 roku. Prawdopodobnie była tu prowadzona egzekucja komornicza, jednak nie pamiętam, z jakim skutkiem. W tym momencie nie jest prowadzone wobec mnie żadne postępowanie komornicze. Na piśmie widnieje klauzula: „Zaznaczam, że w wyniku dokonanych przed sądem przez ZTM czynności zmierzających do wyegzekwowania należności przerwany został bieg przedawnienia i zobowiązania wynikające z nakazu zapłaty mogą być skutecznie dochodzone na drodze egzekucji komorniczej”. Czy w tym przypadku przedawnienie może mieć miejsce? W jaki sposób odpowiedzieć wierzycielowi?
Skoro ZTM prowadził czynności zmierzające do uzyskania nakazu zapłaty przed sądem, to faktycznie przerwał przedawnienie. By zatem teraz ustalić, czy doszło po raz drugi do przedawnienia, trzeba byłoby ustalić, kiedy uprawomocnił się nakaz zapłaty wydany dla ZTM przeciwko Panu. Zgodnie bowiem z art. 125 Kodeksu cywilnego „roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd przedawnia się z upływem sześciu lat. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenie okresowe należne w przyszłości przedawnia się z upływem trzech lat”.
Wcześniej, tj. do 2018 r., było to 10 lat, ale przepisy przejściowe do nowelizacji Kodeksu cywilnego wskazują, że do przysługujących konsumentowi roszczeń powstałych przed dniem 9 lipca 2018 r. i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionych, których terminy przedawnienia są określone w art. 125 § 1 kodeksu cywilnego stosuje się dotychczasowy 10-letni okres przedawnienia.
A zatem dopiero po upływie 6 lat od dnia uprawomocnienia się nakazu zapłaty/wyroku (jeśli wnosił Pan sprzeciw) można mówić o przedawnieniu. Natomiast jeśli w tym okresie ZTM wszczął egzekucję u komornika, to ponownie przerwał bieg przedawnienia, bowiem art. 123 Kodeksu cywilnego wskazuje: „Bieg przedawnienia przerywa się:
1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje”.
Zaś art. 124 stanowi, że po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo, a w razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.
Jeśli nie wie Pan, co i kiedy było wydawane i składane, nie pozostaje nic innego, jak podnieść przed ZTM zarzut przedawnienia, wówczas oni w odpowiedzi zapewne wykażą, gdyby do przedawnienia nie doszło, np. okazując, kiedy wszczęli egzekucję (data). Najważniejsze to nie uznać długu i samemu nie przerwać biegu przedawnienia, więc albo Pan zakwestionuje dług, a dodatkowo z ostrożności powoła się na przedawnienie (które pewnie nie nastąpiło), albo Pan zignoruje pismo i będzie czekał na dalszą egzekucję. Wszelkie pisma proszę pisać ostrożnie, bo jak wskazałam wyżej, uznanie roszczenia samemu też przerywa bieg przedawnienia, a często ludzie piszą: „Mój dług się przedawnił” i tym trafem przyznają się, że są dłużnikiem. Trzeba więc pisać: „Kwestionuje zadłużenie w całości, a dodatkowo wskazuję na przedawnienie”.
Bieg przedawnienia roszczeń ZTM może zostać przerwany przez czynności sądowe lub egzekucyjne, co sprawia, że dług nadal może być dochodzony mimo upływu wielu lat. Dlatego też, zanim podejmie się jakiekolwiek działania, warto dokładnie sprawdzić, czy przedawnienie faktycznie miało miejsce oraz w jaki sposób odpowiadać na pisma wierzyciela, aby nie przerwać biegu przedawnienia przez uznanie długu.
Potrzebujesz wsparcia w sporządzeniu pisma lub porady prawnej online? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci skutecznie obronić się przed roszczeniami ZTM i innymi wierzycielami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika