Spóźniona spłata pożyczki od koleżanki, uniknij konfliktu i sporządź porozumienie

• Data: 2024-07-20 Autor: Karolina Grygorcewicz

Pożyczyłam od koleżanki pieniądze w kwocie 17 tys. ponad rok temu. Niestety wpadłam w kłopoty finansowe (ciężka choroba męża i w międzyczasie straciłam pracę). Jestem w trakcie sprzedaży działki – porządkowania urzędowych spraw. Zostanie ona sprzedana w ciągu 2 miesięcy. Koleżanka męczy mnie telefonami, a nawet mi grozi. Oczywiście wiem, że miałam problem ze zwrotem pożyczki na czas, ale za kilka tygodni to zrobię. Czy mogę napisać oświadczenie, że zwrócę dług z odsetkami do danego terminu? Koleżanka naciska na umowę, ale podsyła mi ją w dziwnej treści.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spóźniona spłata pożyczki od koleżanki, uniknij konfliktu i sporządź porozumienie

Spisanie porozumienia dotyczącego spłaty pożyczki

W sytuacji, gdy nie kwestionuje Pani w żadnym zakresie zawartej umowy pożyczki, jej postanowień, okoliczności związanych z jej zawarciem itp., najlepszym rozwiązaniem będzie tu sporządzenie porozumienia o spłacie zadłużenia pomiędzy Paniami. Treść porozumienia w sprawie spłaty zobowiązania powinna zawierać:

1. Oznaczenie stron porozumienia

Tutaj wskazujemy imię i nazwisko każdej ze stron, adres jej zamieszkania, nr tel., adres e-mail, nr PESEL oraz oznaczenie dokumentu tożsamości (np. seria i nr dowodu osobistego).

2. Oznaczenie zobowiązania dłużnika, które mają być przedmiotem porozumienia

Tutaj strony oświadczają, co będzie przedmiotem zawieranego porozumienia. W tym miejscu dłużnik oświadcza, że jest dłużnikiem wierzyciela w zakresie ściśle określonego długu (umowa pożyczki), a dłużnik, że to potwierdza.

3. Określenie warunków spłaty zobowiązania objętego porozumieniem

Tutaj strony określają w jaki sposób zobowiązanie zostanie spłacone przez dłużnika. Chodzi o wskazanie terminu, rozłożenia należności na raty płatne w określonych terminach itp.

4. Określenie sankcji w przypadku niedotrzymania warunków spłaty zobowiązania objętego porozumieniem

Ta część nie jest wymagana, bo w istocie nie działa na Pani korzyść, a chroni bardziej wierzyciela (koleżankę), ale jeśli chciałaby Pani uwiarygodnić treść porozumienia, strony mogą zamieścić zapis o tym, jakie będą konsekwencje, jeżeli dłużnik nie będzie wywiązywał się z warunków porozumienia, w szczególności uchybiał terminom płatności rat (np. odstąpienie od porozumienia ze skutkiem natychmiastowym, co umożliwi wierzycielowi egzekwowanie długu na drodze sądowej łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od pierwotnych terminów wymagalności wierzytelności należnej wierzycielowi).

5. Postanowienia końcowe

Tuta strony określają np. możliwości zmiany porozumienia i sposobu dokonania i właściwości sądu w przypadku sporu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zabezpieczenie interesów stron

Porozumienie zostaje podpisane przez obie strony umowy pożyczki, tj. Panią i Pani koleżankę. Zawarcie porozumienia na pewno zabezpieczy z jednej strony Pani sytuację na tyle, że zobowiązana będzie Pani w uzgodnionym okresie czasu do spłaty należności w ustalonej wysokości ratach, a z drugiej strony Pani koleżanka będzie miała też realnie ustalony harmonogram spłaty.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Kasia pożyczyła od swojego przyjaciela, Michała, kwotę 10 tysięcy złotych, by sfinansować nagłą operację swojego psa. Uzgodnili, że Kasia zwróci pieniądze w ciągu 6 miesięcy. Niestety, Kasia straciła pracę, co spowodowało opóźnienia w spłacie. Michał zaczął wysyłać jej coraz bardziej zniecierpliwione wiadomości. Kasia, aby rozwiązać sytuację, zaproponowała Michałowi podpisanie porozumienia o spłacie długu, zobowiązując się do zwrotu całej kwoty w ciągu kolejnych 3 miesięcy.

 

Anna pożyczyła od swojej kuzynki, Ewy, 15 tysięcy złotych na remont mieszkania. Ustaliły, że dług zostanie spłacony w ciągu roku. W międzyczasie Anna zachorowała i jej wydatki na leczenie znacząco wzrosły, co opóźniło jej możliwość spłaty. Ewa zaczęła naciskać na szybki zwrot pożyczki, a nawet zagroziła podjęciem kroków prawnych. Anna zaproponowała spisanie porozumienia, w którym zobowiązała się do zwrotu długu z odsetkami w ciągu kolejnych 6 miesięcy, co uspokoiło Ewy obawy.

 

Tomasz pożyczył od swojej koleżanki z pracy, Marii, 20 tysięcy złotych na zakup samochodu. Ustalili, że Tomasz zwróci pieniądze w ciągu 8 miesięcy. Niestety, Tomasz miał wypadek, który uniemożliwił mu pracę przez kilka miesięcy. Maria zaczęła dzwonić do niego codziennie, przypominając o długu. Tomasz zaproponował Marii podpisanie umowy, w której zobowiązał się do spłaty długu w ratach w ciągu roku, co pomogło złagodzić napięcie między nimi.

Podsumowanie

W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie spłacić pożyczki na czas, ważne jest otwarte komunikowanie się z wierzycielem oraz zawarcie pisemnego porozumienia dotyczącego spłaty długu. Taka umowa daje pewność obu stronom co do warunków zwrotu pożyczki i może zapobiec eskalacji konfliktu. Warto zabezpieczyć swoje interesy poprzez klarowne określenie terminów i ewentualnych konsekwencji w przypadku dalszych opóźnień.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism, aby szybko i skutecznie rozwiązać swoje problemy finansowe i prawne. Gwarantujemy rzetelność, dyskrecję i indywidualne podejście do każdej sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »