Spłata długu a koszty komornicze

Autor: Wioletta Dyl

Jako dłużnik podpisałam ugodę z wierzycielem. W dniu podpisania ugody wpłaciłam wierzycielowi umówioną część zadłużenia i zobowiązałam się do regularnych spłat pozostałej kwoty. Wierzyciel w chwili podpisywania ugody nie poinformował mnie o tym, iż zgłosił już sprawę do komornika. Kilka dni po podpisaniu ugody zostało mi zajęte konto. Wierzyciel stwierdził, że zapomniał o tym, iż zgłosił sprawę do komornika. Komornik zatrzymał egzekucję na prośbę wierzyciela. W tej chwili wszystko zostało spłacone terminowo wierzycielowi, jednak komornik przysłał mi postanowienie dotyczące ustalenia kosztów egzekucyjnych (jest to duża kwota). Czy mogę coś z tym zrobić? Spłaciłam dług, więc skąd tak duże koszty komornicze?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spłata długu a koszty komornicze

Koszty egzekucji komorniczej w przypadku umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela

Co do zasady w postępowaniu egzekucyjnym obowiązuje zasada, według której to dłużnik zwraca wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji. Innymi słowy przyjmuje się, że do egzekucji komorniczej dochodzi niejako „z winy” dłużnika. W związku z tym to na nim ciąży obowiązek poniesienia opłaty związanej z czynnościami podjętymi przez komornika na wniosek wierzyciela.

W tej kwestii należy odnieść się do art. 49 ust. 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, który stanowi, że:

„W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.”

Zobacz też: Spłacony dług wierzycielowi a komornik

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ugoda z wierzycielem a koszty komornicze

Innymi słowy, jeżeli egzekucja prowadzona była skutecznie z majątku Pani jako dłużnika, wtedy komornik rozlicza opłatę zgodnie z tymże przepisem i wyniesie ona odpowiednio albo 15%, albo 8% w zależności od sposobu prowadzenia egzekucji. Jeśli egzekucja została umorzona na wniosek wierzyciela (np. ugoda z wierzycielem), opłata stosunkowa powinna wynosić 5%.

Gdyby spłata wierzyciela została dopełniona przed doręczeniem pisma o wszczęciu postępowania, komornikowi należy opłacić wyłącznie opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Natomiast w sytuacji, gdy wierzyciel nie wystąpi o umorzenie postępowania egzekucyjnego, a nastąpi to z urzędu, zastosowanie ma art. 49 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, który stanowi, że w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego z innych przyczyn, niż wskazane w ust. 2, komornik nie pobiera opłaty od tej części świadczenia, która nie została wyegzekwowana. W takim przypadku komornik nie ma prawa żądać żadnych opłat od dłużnika, gdyż żadna kwota nie została przez niego wyegzekwowana.

Jak z powyższego wynika, jeżeli Pani dług nie został spłacony przed założeniem sprawy u komornika, to niestety komornikowi należą się te koszty – to jest jego wynagrodzenie za prowadzenie sprawy. Obawiam się, że w sytuacji, gdy komornik umorzył sprawę na wniosek wierzyciela, to owszem ograniczy zajęcie rachunku czy wynagrodzenia do kosztów egzekucji, ale niestety dopiero kiedy już je ściągnie uchyli zajęcie. Niemniej jednak proszę sprawdzić w jakiej wysokości nalicza koszty postępowania, od kwoty objętej wnioskiem, powinno to być nie więcej niż 5% plus koszty (znaczki, ujawnienie majątku itp.).

Niestety dla Pani, ugoda została zawarta już po złożeniu wniosku o prowadzenie egzekucji do komornika. Zawarcie więc ugody po tym fakcie mogło mieć więc wpływ jedynie na wysokość kosztów komorniczych.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Nieświadoma dłużniczka
Pani Anna zawarła ugodę z wierzycielem i zgodnie z ustaleniami zaczęła spłacać zadłużenie. Kilka dni później dowiedziała się, że jej konto zostało zajęte przez komornika. Wierzyciel zapomniał wycofać egzekucji. Po jego interwencji komornik wstrzymał działania, jednak Pani Anna otrzymała postanowienie o kosztach egzekucyjnych w wysokości kilku tysięcy złotych. Mimo że dług został spłacony, musiała ponieść dodatkowe opłaty.

 

Spłata długu, ale nie kosztów komorniczych
Pan Michał, chcąc uniknąć dalszych problemów, natychmiast po otrzymaniu informacji o egzekucji skontaktował się z wierzycielem i spłacił całą kwotę. Wierzyciel wycofał wniosek egzekucyjny, ale komornik przysłał pismo z opłatą w wysokości 5% wartości długu. Okazało się, że mimo szybkiej spłaty dłużnik i tak musi zapłacić za czynności podjęte przez komornika.

 

Niepotrzebna egzekucja
Pani Katarzyna nie wiedziała, że jej dług został przekazany do komornika. Wierzyciel zgodził się na ratalną spłatę, a ona sumiennie regulowała należności. Niespodziewanie otrzymała informację o egzekucji i zajęciu wynagrodzenia. Wierzyciel, tłumacząc się przeoczeniem, wycofał sprawę, ale komornik zażądał opłaty egzekucyjnej. Kosztowała ją niemal tyle, co jedna rata długu.

Podsumowanie

Koszty komornicze mogą pojawić się nawet wtedy, gdy dłużnik zawarł ugodę i terminowo spłacił swoje zobowiązania. Jeśli wierzyciel zgłosił sprawę do komornika przed podpisaniem porozumienia, to nawet po umorzeniu egzekucji na jego wniosek dłużnik może zostać obciążony kosztami egzekucyjnymi. Wysokość tych opłat zależy od momentu umorzenia oraz wartości długu. Dlatego przed podpisaniem ugody warto upewnić się, czy wierzyciel nie wszczął już postępowania egzekucyjnego, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące kosztów komorniczych, ugody z wierzycielem lub postępowania egzekucyjnego, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online. Nasi eksperci pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa, doradzą najlepsze rozwiązania i wskażą, jak uniknąć dodatkowych opłat. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu – uzyskaj rzetelną pomoc prawną dostosowaną do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info