Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Spłata zadłużenia u komornika przez osobę trzecią

• Data: 2024-11-15 Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Mam pytanie odnośnie zajęć komorniczych. Czy dłużnik, który pracuje za granicą, może wysyłać pieniądze na konto zaprzyjaźnionej osoby w Polsce, aby ta następnie dokonywała wpłat na poczet długu do komornika? Czy komornik może mieć z tym jakiś problem? Dłużnik ma zajęcie konta bankowego, dlatego nie chce wysyłać całego wynagrodzenia na swoje osobiste konto.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spłata zadłużenia u komornika przez osobę trzecią

Spłata zadłużenia przez osobę trzecią

Co do zasady nie ma takich ograniczeń, aby osoba trzecia nie mogła spłacać zadłużenia w imieniu dłużnika. Natomiast jeżeli będą pojawiać się regularne przelewy od tej osoby, to komornik może ją wezwać do złożenia wyjaśnień i np. wskazania, czy posiada wiedzę o innych rachunkach bankowych dłużnika lub ogólnie o miejscu pobytu dłużnika.

Jeżeli chodzi o kwestie ewentualnego zajęcia rachunku bankowego tej osoby trzeciej to nie ma takiej możliwości, gdyż egzekucja może być wszczęta jedynie na podstawie tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Zgodnie z art. 776 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 1805): Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zatem prowadzenie egzekucji jest dopuszczalne względem osoby np. na podstawie wyroku zaopatrzonego w klauzulę wykonalności (tj. taka pieczątka nadana przez sąd).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Porozumienie z wierzycielem i zawieszenie egzekucji

Lepszym rozwiązaniem w opisanej sytuacji jest:

  1. dokonywanie wpłat przez tę osobą trzecią (nie dłużnika) za pośrednictwem Poczty na rachunek bankowy komornika;
  2. jeżeli wiadomym jest, że dłużnik będzie spłacał zadłużenie, to warto zawrzeć porozumienie z wierzycielem i umówić się na ratalną spłatę z zawieszeniem postępowania egzekucyjnego oraz zdjęciem dokonanych zajęć w sprawie. W tym celu należy zwrócić się pisemnie do wierzyciela z przedstawieniem sytuacji, dlaczego wnosimy o porozumienie, wskazanie, że egzekucja jest uciążliwa i utrudnia zaspokajanie podstawowych potrzeb, zaproponowanie rat, które dłużnik jest w stanie płacić, oraz zawarcie wniosku, że porozumienie można zawrzeć wówczas, gdy egzekucja zostanie zawieszona, a dokonane zajęcia, np. zajęcia rachunku bankowego, zostaną zdjęte.
    Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Sytuacja rodzinna

Pani Nowak, mieszkająca w Polsce, regularnie przekazuje pieniądze swojemu synowi pracującemu w Niemczech, który ma zajęcie komornicze. Syn prosi ją o wpłacanie części tych środków na poczet jego długu. Pani Nowak, chcąc pomóc synowi, realizuje jego prośbę, dokonując przelewów na rachunek komornika.

 

Przyjaźń

Pan Kowalski, będący przyjacielem dłużnika, dowiaduje się o jego trudnej sytuacji finansowej. Zdecydowany pomóc, co miesiąc przekazuje niewielkie kwoty na konto komornika, informując o tym dłużnika.

 

Wspólny biznes

Dwóch przedsiębiorców prowadzi wspólną działalność. Jeden z nich ma problemy finansowe i zaległości wobec ZUS. Drugi przedsiębiorca, chcąc zabezpieczyć interesy wspólnej firmy, decyduje się spłacać część długu swojego wspólnika, aby uniknąć potencjalnych problemów z egzekucją komorniczą.

Podsumowanie

Czy osoba trzecia może spłacić Twój dług? Tak, jest to możliwe. Wierzyciel nie może odmówić przyjęcia wpłaty od kogoś innego. Jednakże, jeśli chcesz uregulować swoje zobowiązania, warto rozważyć zawarcie porozumienia z wierzycielem. Dzięki temu możesz negocjować warunki spłaty i uniknąć dalszych problemów związanych z egzekucją komorniczą.

Oferta porad prawnych

Nasi prawnicy specjalizujący się w prawie konsumenckim oferują profesjonalne porady prawne online. Przygotujemy dla Ciebie indywidualnie dostosowane pisma, takie jak wnioski o zawieszenie egzekucji czy ugody z wierzycielami. Gwarantujemy profesjonalizm i dyskrecję. Skontaktuj się z nami już dziś, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »