• Data: 2023-06-28 Autor: Marek Gola
Jestem właścicielem udziału 50% w mieszkaniu, w którym mieszka moja mama. Druga połowa należy do mojej córki (babcia przekazała jej w darowiźnie). Moja połowa jest zajęta przez komornika i zostanie zlicytowana. Kwota jest duża i nie posiadam takich pieniędzy, więc za miesiąc odbędą się oględziny mieszkania przed ogłoszeniem licytacji. Nigdy wcześniej nie byłem w takiej sytuacji, jak wygląda procedura zlicytowania połowy mieszkania? Jak wspomniałem, mieszka tam moja mama, wszystko, co się w tym mieszkaniu znajduje, należy do niej. Mama ma 81 lat i najważniejsze dla mnie jest, aby mogła w miarę spokojnie mieszkać nadal w tym mieszkaniu. Czy mogę coś jeszcze w tej sytuacji zrobić? Co się stanie, jeśli ktoś wykupi na licytacji moją połowę mieszkania?
Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).
Mieszkanie jest we współwłasności, zaś egzekucją objęty jest tylko Pana udział. Obecnie, o ile to w ogóle jest możliwe, proszę zabezpieczyć dokumenty, z których będzie wynikało, że ruchomości będące wyposażeniem mieszkania stanowią własność córki, względnie Pana mamy – wyciągi z rachunków bankowych, potwierdzenia zapłaty itp.
Oględziny mieszkania zakończy operat szacunkowy, który Pan, jako strona postępowania, może zaskarżyć, czym zyska Pan na czasie.
O ile Pan tego nie chce robić, to po operacie nastąpi licytacja Pana udziału. Wygrywający przetarg stanie się współwłaścicielem mieszkania i będzie miał prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności nieruchomości np. poprzez przyznanie nieruchomości jemu z obowiązkiem spłaty Pana córki. Operat szacunkowy, który będzie sporządzony na potrzeby postępowania egzekucyjnego, będzie mógł zostać wykorzystany w sprawie o zniesienie współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Innymi słowy, jedynie porozumienie z nabywcą Pana udziału uchroni Pana córkę przed zniesieniem współwłasności.
Oględzin dokonuje biegły, któremu może, ale wcale nie musi, towarzyszyć komornik. Zakup udziału w prawie do lokalu nie daje prawa do ruchomości, o ile komornik nie uzna, że stanowią one Pana współwłasność. Jedynie zeznaniami świadków może Pan wykazać, że ruchomości – wyposażenie nie stanowi Pana współwłasności.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika