Ryzyko udostępnienia konta debetowego innej osobie

• Data: 2024-10-13 Autor: Katarzyna Bereda

Założyłem na swoje imię i nazwisko konto w banku debetowe dla mamy, ponieważ ona ma komornika. Nie mam do niego dostępu, czy debet jest pokrywany z jej comiesięcznych wpływów na konto? Czy może być tak, że ona robi coraz większy debet i potem ja będę musiał to spłacać? I czy jeśli ona ma komornika, to może komornik zając moje konto?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ryzyko udostępnienia konta debetowego innej osobie

Dług na koncie debetowym

Jeżeli to Pan jest właścicielem konta, to komornik nie może prowadzić na tym koncie postępowania egzekucyjnego. Oprócz tego, jeżeli to Pana mama korzysta z tego konta i ma do niego całkowity dostęp, to niestety może narobić na nim długów – a bank będzie oczekiwał spłaty jedynie od Pana, bowiem to Pan jest właścicielem konta i jedynym dłużnikiem. Jeżeli Pana mama wygeneruje na koncie zadłużenie i nie będzie chciała go spłacić, to Pan będzie kierował wszelkie roszczenia do Pana, gdyż to Pan jest właścicielem konta i dłużnikiem.

Zgodnie bowiem z art. 476 Kodeksu cywilnego dłużnik dopuszcza się zwłoki, gdy nie spełnia świadczenia w terminie, a jeżeli termin nie jest oznaczony, gdy nie spełnia świadczenia niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Nie dotyczy to wypadku, gdy opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zobowiązania terminowe

Zobowiązaniem terminowym jest zatem zobowiązanie, którego termin wykonania wynika z umowy, ustawy, orzeczenia sądu lub z decyzji właściwego organu, lub właściwości danego stosunku prawnego. W takich zobowiązaniach świadczenie powinno być spełnione w tym właśnie terminie – jest to termin wymagalności świadczenia, który zarazem wyznacza chwilę, od której rozpoczyna swój bieg zwłoka i opóźnienie. Przykładem wyznaczenia wymagalności zobowiązania terminowego jest termin zapłaty wynagrodzenia za wykonane dzieło, przypadający w chwili jego oddania – który w świetle orzecznictwa SN – jest terminem oznaczonym w rozumieniu art. 476 (por. np. wyr. SA w Poznaniu z 7.12.2006 r., sygn. akt I ACa 820/06).

Z uwagi na powyższe proszę ewentualnie zablokować wszelkie możliwości powstania debetu i zaciągania kredytów na koncie – o ile jest taka możliwość. Zaznaczam bowiem, iż jeżeli konto figuruje na Pana osobę, to Pan będzie ponosił z tego tytułu odpowiedzialność. Oczywiście będzie Pan mógł dochodzić roszczenia regresowego od mamy – czyli zwrotu za spłatę zadłużenia, ale w przypadku sporu sprawę trzeba będzie skierować na drogę sądową.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Konto udostępnione partnerowi w potrzebie
Marta udostępniła swoje konto debetowe partnerowi, aby pomóc mu w trudnej sytuacji finansowej. Partner regularnie wypłacał pieniądze, aż zaciągnął debet na kilkanaście tysięcy złotych. Kiedy przestali się kontaktować, bank upomniał się o spłatę, a cała odpowiedzialność spadła na Martę, ponieważ to ona była właścicielką konta.

 

Konto dla matki z problemami komorniczymi
Jan otworzył konto debetowe na swoje nazwisko, by pomóc matce, której rachunki były zajęte przez komornika. Matka zaczęła korzystać z konta, ale narastające długi w formie debetu zaczęły rosnąć. Jan nieświadomie stał się dłużnikiem, ponieważ bank oczekiwał spłaty od niego jako właściciela konta.

 

Przyjacielska przysługa, która skończyła się problemami
Krzysztof zgodził się, by jego przyjaciel korzystał z konta debetowego na jego nazwisko, by pomóc mu uniknąć zadłużenia. Przyjaciel robił coraz większe debety, a Krzysztof dowiedział się o tym dopiero, gdy bank zaczął domagać się spłaty zadłużenia, którego nigdy nie zaciągał osobiście.

Podsumowanie

Udostępnienie konta debetowego innej osobie, choć często wynikające z chęci pomocy, może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych dla właściciela konta. To on ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie długi powstałe na rachunku, nawet jeśli nie korzystał z niego osobiście. Dlatego warto dokładnie przemyśleć taką decyzję i rozważyć alternatywne formy wsparcia.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej lub profesjonalnie sporządzonego pisma? Skorzystaj z naszej oferty porad online i szybkiego przygotowania dokumentów, aby chronić swoje interesy prawne! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. akt I ACa 820/06

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »