• Data: 2022-09-30 Autor: Joanna Korzeniewska
Mąż 10 lat temu otworzył bez mojej zgody działalność gospodarczą, w tej chwili jego dług w urzędzie skarbowym wynosi 500 tys. zł. W jaki sposób mogę być obciążona, jeżeli małżonek nie spłaca zadłużenia? Czy mój majątek osobisty (1/2 domu otrzymana w spadku) też może być obciążony? Proszę i informacje jaka jest odpowiedzialność małżonka za długi w urzędzie skarbowym.
Sprawy majątkowe, zwłaszcza w rodzinie często należą do trudnych i delikatnych, tak jak ta opisana przez Panią. Musimy zacząć od tego, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami ustrój wspólnoty majątkowej, co zostało opisane w ustawie – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (K.r.o.). Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy to małżonkowie wprowadzą na mocy umowy zawartej w formie aktu notarialnego inny ustrój majątkowy. Małżonkowie mają następujące możliwości:
Zdecydowana większość małżeństw nie zawiera umów majątkowych małżeńskich i dlatego panuje wśród nich ustrój ustawowy. Przy ustawowej wspólnocie majątkowej do majątku wspólnego wchodzą wszystkie elementy majątku nabyte w trakcie małżeństwa oraz dochody, w szczególności dochody z wynagrodzenia za pracę lub z działalności gospodarczej. Do wyjątków, które nie wchodzą w skład majątku wspólnego, należą:
Zobacz też: Długi zaciągnięte przed ślubem
Teraz jeśli chodzi o długi. Zasadniczo sytuacja wygląda tak, że za długi zaciągnięte przez jednego z małżonków odpowiada tylko ten małżonek swoim majątkiem osobistym oraz swoimi zarobkami i dochodami (wchodzącymi w skład majątku wspólnego). Zasada ta bywa jednak modyfikowana i tak właśnie to wygląda przy zadłużeniach wobec urzędu skarbowego. Zgodnie z art. 29 Ordynacji podatkowej – w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność, o której mowa w art. 26, obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka.
§ 2. Skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:
1) zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej;
2) zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu;
3) ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka;
4) uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji.
Zatem nawet gdyby Państwo obecnie dokonali rozdzielności majątkowej, nie miałoby to wpływu na zobowiązania podatkowe powstałe do tej pory. Pani mąż ponosi odpowiedzialność całym swoim majątkiem, a Państwo – wspólnie majątkiem wspólnym. Natomiast fiskus nie ma żadnych praw do Pani majątku osobistego, w tym również do udziału w nieruchomości, o którym Pani wspomniała. Wszelkie zmiany dokonywane teraz, np. darowizna męża dla Pani, czy też z majątku wspólnego na Pani majątek osobisty, nie miałyby już znaczenia, gdyż nadal urząd skarbowy mógłby z nich dochodzić należności. Tak więc Pani majątek osobisty jest bezpieczny, ale wspólny już podlega może egzekucji.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika