Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Brak wpłaty za wylicytowaną nieruchomość w terminie

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

W pierwszej licytacji nieruchomości brak było chętnych do zakupu. W drugiej licytacji wziął udział jeden oferent, proponując zakup za cenę wywołania. Wygrał licytację, jednak nie wpłacił wylicytowanej kwoty w terminie (zrezygnował z zakupu). Jakie są dalsze kroki sądu, komornika?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uiszczenie ceny nabycia

Kiedy postanowienie o przybiciu się uprawomocni, sąd wezwie nabywcę, aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania wpłacił na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia pomniejszoną o już zapłaconą rękojmię. Na wniosek nabywcy sąd może wyznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia, nieprzekraczający jednak miesiąca.

Zgodnie z kolejnymi przepisami Kodeksu postępowania cywilnego:

„Art. 969. § 1. Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.

§ 2. Od nabywcy nie składającego rękojmi, który nie wykonał warunków licytacyjnych, ściąga się rękojmię w trybie egzekucji należności sądowych.

§ 3. Z rękojmi utraconej przez nabywcę lub od niego ściągniętej pokrywa się koszty egzekucji związane ze sprzedażą, a resztę przelewa się na dochód Skarbu Państwa.”

„Art. 970. Po uprawomocnieniu się postanowienia stwierdzającego wygaśnięcie przybicia wierzyciel może żądać wyznaczenia ponownej licytacji.”

Następstwa niewykonania przez nabywcę warunków licytacyjnych zachodzą z mocy samego prawa.

Poza utratą rękojmi opieszałego nabywcę nie dotykają żadne inne ujemne następstwa. Jeżeli już uiścił raty na poczet ceny nabycia, ulegają one zwrotowi; wskazuje to na brak jego odpowiedzialności wobec dłużnika i wierzycieli za jakąkolwiek szkodę, która może powstać wskutek odstąpienia od licytacji. Następstwem wygaśnięcia skutków przybicia jest wyłączenie nabywcy od udziału w dalszej licytacji tej nieruchomości.

Zobacz też: Wygrana licytacja komornicza co dalej

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »