• Data: 2023-12-07 Autor: Marek Gola
W obliczu globalnej mobilności wiele osób zastanawia się nad konsekwencjami niespłaconych zobowiązań finansowych przy przekraczaniu granic. Pani Ilona napisała do nas, że kilka lat temu opuściła Polskę, niestety w kraju pozostawiła po sobie liczne długi. Teraz zastanawia się, czy może wrócić do Polski, czy został za nią wydany list gończy. Podpowiemy jej, gdzie i jak sprawdzić, czy jest się poszukiwanym za długi.
W sprawie pani Ilony nie można wykluczyć, że wierzyciel pierwotny lub dalszy (firma windykacyjna) oddali sprawę na policję. Celem ustalenia, czy jest wydany za naszą klientką list gończy, względnie, czy była ona za coś skazana, co nie uległo zatarciu, zasadne jest zwrócenie się do KRK z zapytaniem o informacje o karalności dotyczące osoby pani Ilony.
W mojej ocenie najprostszym rozwiązaniem będzie, jak pełnomocnik pani Ilony uda się do punktu Krajowego Rejestru Karnego, który mieści się w sądzie okręgowym. Wykaz punktów KRK przesyłam w linku:
https://www.gov.pl/attachment/d698c0f9-b87a-43c3-a354-60b33704f7a9
Opłata od wniosku wynosi 30 zł.
Sprawdź czy jesteś poszukiwany przez policję w Polsce ›
Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej, której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem https://poszukiwani.policja.pl/
Można uzyskać informacje osobiście za 20 zł (poprzez system elektroniczny), ale osobiście jestem sceptycznie nastawiony do tego systemu, albowiem mam obawy, czy organy nie wejdą w posiadanie informacji o miejscu pobytu naszej klientki, jak będzie dokonywała przelewu za uzyskanie takiej informacji.
Informację taką, o ile kartoteka będzie pusta, uzyskuje od ręki.
W Rejestrze gromadzi się dane o osobach:
1) prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
2) przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
3) przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii,
4) prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych, wobec których kara lub środek karny wykonywane są w Rzeczypospolitej Polskiej,
5) wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
6) nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub leczniczo-wychowawcze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228, z 1992 r. Nr 24, poz. 101, z 1995 r. Nr 89, poz. 443, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 83, poz. 931 i z 2000 r. Nr 12, poz. 136),
7) prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu,
8) poszukiwanych listem gończym,
9) tymczasowo aresztowanych,
10) nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.
O ile nasz klient sobie tego życzy, możemy w jego imieniu wystąpić do KRK z prośbą o wskazanie informacji o karalności dotyczącej danej osoby. Niestety bowiem za długi można być poszukiwanym.
Sprawdź czy jesteś poszukiwany przez policję w Polsce ›
Przykład 1
Anna, mieszkająca od kilku lat w Wielkiej Brytanii, miała niespłacone pożyczki w Polsce. Planując powrót na święta Bożego Narodzenia, obawiała się, że może zostać zatrzymana na lotnisku. Postanowiła skontaktować się z Krajowym Rejestrem Karnym, aby upewnić się, że nie figuruje na liście osób poszukiwanych. Okazało się, że jej długi nie zostały zgłoszone jako przestępstwo, co pozwoliło jej spędzić święta z rodziną bez obaw.
Przykład 2
Marek, po kilku latach pracy w Niemczech, dowiedział się, że firma windykacyjna w Polsce poszukuje go za niespłacone kredyty. Zaniepokojony skorzystał z elektronicznego systemu informacji Komendy Głównej Policji, aby sprawdzić, czy jest poszukiwany listem gończym. Odkrył, że jego nazwisko faktycznie figuruje w bazie, co skłoniło go do uregulowania zadłużenia przed powrotem do Polski.
Przykład 3
Kasia, która wyjechała do pracy w Irlandii, zostawiła w Polsce nierozliczone debety. Po kilku latach zdecydowała się wrócić do kraju, ale nie była pewna, czy jej długi mogą wpłynąć na prawo do wjazdu. Zasięgnęła porady prawnej i zdecydowała się na złożenie wniosku o informację o karalności w Krajowym Rejestrze Karnym. Okazało się, że nie ma przeszkód prawnych uniemożliwiających jej powrót do Polski.
Mamy nadzieję, że udało się nam zwrócić uwagę na konieczność weryfikacji statusu prawnego w Krajowym Rejestrze Karnym przed planowanym powrotem do Polski, aby uniknąć potencjalnych komplikacji na granicy. Artykuł podkreśla, że odpowiednia wiedza i świadomość prawna mogą pomóc w uniknięciu nieprzyjemnych niespodzianek i zapewnić spokojny powrót do kraju.
Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej dotyczącej zadłużeń i ich wpływu na podróżowanie? Obawiasz się wydanego listu gończego za niespłacone kredyty? Skontaktuj się z nami, aby otrzymać indywidualną konsultację on-line oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism prawnych. Nasz zespół doświadczonych prawników jest do Twojej dyspozycji.
Skorzystaj z formularza – znajdziesz go pod tekstem.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika