Autor: Mateusz Rzeszowski
Jestem osobą bezrobotną z wieloma zajęciami komorniczymi, które powstały jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Czy w takiej sytuacji wspólne roczne rozliczenie z mężem jest bezpieczne? Obawiam się, że w przyszłości mąż będzie miał przez to jakiś problem z komornikiem.
W opisanej przez Panią sytuacji znajdują zastosowanie przepisy art. 41 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, zgodnie z którym:
„§ 1. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.
§ 2. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
§ 3. Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9.”
W myśl cytowanego przepisu, Pani mąż nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez Panią przed wstąpieniem w związek małżeński, chyba że był poręczycielem kredytu, ale wówczas mówimy o zupełnie innej podstawie prawnej.
W sytuacji wskazanej w § 3 omawianego przepisu, która odpowiada podanemu przez Panią opisowi, odpowiada Pani przed wierzycielami jedynie swoim majątkiem osobistym, jak i szeroko pojmowanym wynagrodzeniem za pracę.
W sytuacji, jeśli doszło do powstania wspólności ustawowej po ślubie (jeśli nie występuje u Państwa umowny ustrój rozdzielności majątkowej) mogą Państwo w myśl przepisu art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonywać wspólnego rozliczenia:
„1. Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.
2. Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26e; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.”
Jak czytamy zatem, co do zasady małżonkowie rozliczają się osobno. Jednakże, jeśli istniała między Państwem wspólność ustawowa przez cały poprzedni rok, ustawodawca przewiduje możliwość rozliczenia wspólnego.
Zbliżając się do rozstrzygnięcia Pani wątpliwości odnośnie wpływu wspólnego rozliczania na obowiązek spłaty Pani wierzytelności przez Pani męża, należy zauważyć, iż żadne przepisy nie powodują takiego skutku w przedmiotowej sytuacji.
W omawianym stanie faktycznym nie dojdzie bowiem do przeniesienia Pani majątku osobistego, czy też innych składników podlegających egzekucji z art. 41 § 3 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy do majątku wspólnego, czy też majątku osobistego małżonka. Nie nastąpi także zatem pokrzywdzenie wierzycieli, ponieważ na skutek wspólnego rozliczenia, w żaden sposób nie uszczupli Pani swojego majątku podlegającego egzekucji. Wspólne rozliczenie nie spowoduje także możliwości dochodzenia wierzytelności z majątku wspólnego bądź majątku osobistego męża, ponieważ w ten sposób nie potwierdzi on w żaden sposób i nie zobowiąże się w ten sposób do spłaty wcześniej zaciągniętych przez Panią zobowiązań.
Należy zauważyć, że instytucja wspólnego rozliczania jest instytucją zupełnie odrębną i wiąże się raczej z istniejącą między Państwem wspólnotą majątkową, która to wspólnota również nie ma wpływu na obowiązek spłaty wierzytelności zaciągniętych przed powstaniem małżeństwa.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika