Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak zmusić męża do płacenia połowy raty kredytu hipotecznego?

Autor: Katarzyna Nosal

Mam wspólnie z mężem wzięty kredyt hipoteczny. 5 lat temu zrobiliśmy rozdzielność majątkową. Niestety od tego czasu mąż nie uczestniczy w spłatach kredytu. Do tej pory płaciłam raty z własnych oszczędności, ale mam już dość. Nasz związek praktycznie nie istnieje. Jak zmusić męża do płacenia połowy raty kredytu hipotecznego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak zmusić męża do płacenia połowy raty kredytu hipotecznego?

Jak zmusić męża do spłacania wspólnie zaciągniętego kredytu

Niestety nie ma możliwości, by na chwilę obecną zmusić męża do płacenia jego części długu. Kredyt został zaciągnięty wspólnie i w ten sposób uzyskaliście Państwo status współdłużników solidarnych. Oznacza to, że bank, niezależnie od ustaleń między współdłużnikami, co do spłat, ma prawo zwrócić się o spłatę do każdego z nich z osobna. Zatem ma Pani obowiązek płacić zadłużenie podobnie jak i mąż, ale jednocześnie bank może żądać spłaty zadłużenia tylko od jednej osoby.

Żaden bank na tym etapie nie może zmusić do spłaty części zadłużenia przez męża, a części przez Panią. Nawet jeśli zawarlibyście sądową ugodę, co do spłaty każdej kolejnej raty w ten sposób, że 1/2 płaci Pani, a 1/2 mąż to ugoda ta nie zmieniłaby Pani sytuacji wobec banku. Bank nadal mógłby żądać spłaty całego zadłużenia od Pani, gdyby mąż swojej części nie płacił. Oczywiście działa to w obie strony, bowiem bank mógłby zwrócić się też o zapłatę zaległości, gdyby powstały, tylko do męża.

Inną rzeczą jest natomiast możliwość wystąpienia przez Panią do męża o spłatę nadpłaconej przez Panią części kredytu przypadającego na męża. Ma Pani regres wobec niego za to, że spłaciła Pani to, co według łączących Państwa relacji jako współdłużników, powinno przypaść na męża. Z takim roszczeniem może Pani wystąpić jedynie wówczas, gdy spłata jakiej Pani dokona przekroczy wartość 1/2 kredytu.

Zobacz też: Spłata kredytu za rodziców

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »