Jak uzyskać własność mieszkania kupionego na licytacji, gdy dłużnik zmarł?

• Data: 2024-09-15 Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Na licytacji komorniczej zakupiłam mieszkanie. Dostałam postanowienie sądu o przysądzeniu własności mieszkania. Wystąpiłam z wnioskiem o stwierdzenie prawomocności postanowienia. Sąd oddalił mój wniosek z przyczyn zawartych w uzasadnieniu postanowienia, które załączam. Dłużnik (właściciel mieszkania) zmarł po postanowieniu o przyznaniu mi własności mieszkania, a przed uprawomocnieniem się tego postanowienia. Skoro sąd nie określił dalszego działania, to jakiekolwiek działanie jest w gestii sądu i zależy od mojej aktywności? Szukanie spadkobierców należy do sądu czy do mnie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak uzyskać własność mieszkania kupionego na licytacji, gdy dłużnik zmarł?

Spadkobiercy zmarłego dłużnika

W pierwszej kolejności wskazać należy, że niezasadne jest wnoszenie skargi na czynność referendarza sądowego z uwagi na śmierć dłużnika. Niestety w tym zakresie inicjatywa należy do Pani. Dalsze postępowanie powinno być prowadzone z udziałem spadkobierców Pana dłużnika. Z uwagi na to, że tamten pan miał długi, istnieje wysoki stopień prawdopodobieństwa, że jego spadkobiercy odrzucą spadek. Czas na złożenie oświadczenie o odrzuceniu spadku wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania do dziedziczenia. Po uprawnionym w pierwszej kolejności uprawnienie to przypada na kolejnego spadkobiercę zgodnie z kolejnością ustawową, chyba że dłużnik sporządził testament. Wygląda na to, że postępowanie może być wydłużone.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Postępowanie licytatora, który kupił mieszkanie

Poniżej podaję czynności, które powinna Pani wykonać.

Proszę wpisać na stronie www.rejestry-notarialne.pl PESEL dłużnika – powinien on znajdować się w dokumentacji akt komorniczych; w przypadku, w którym dysponuje Pani zdjęciami, akt tego postępowania; jeżeli nieruchomość ma księgę wieczystą, to numer PESEL dłużnika będzie w dziale nr II księgi wieczystej. Po numerze PESEL zobaczy Pani w rejestrze, czy dłużnik sporządził testament.

Do sądu rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania dłużnika przed śmiercią po upływie 6 miesięcy od dnia zgonu dłużnika proszę wystąpić z pisemnym zapytaniem, czy w tutejszym sądzie zawisła sprawa dotycząca stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym lub czy odnotowano oświadczenia spadkobierców o odrzuceniu spadku.

Jeżeli postępowanie spadkowe wydaniem postanowienia w przedmiocie nabycia spadku zostałoby zakończone, to wówczas, pokazując wynik licytacji oraz dokumentacje przesłaną w załączeniu, będzie miała Pani prawo do uzyskania orzeczenia sądu w tym zakresie. Dysponując takim orzeczeniem, składa Pani to do akt postępowania oraz wnosi Pani o podjęcie zawieszonego postępowania z udziałem spadkobierców. Wówczas postępowanie będzie dalej się toczyć z udziałem spadkobierców. 

Niestety z uwagi na to, że czas na odrzucenie spadku to 6 miesięcy od momentu, kiedy uprawniony do dziedziczenia dowiedział się o tytule swojego powołania, to przez te 6 miesięcy sprawa będzie zawieszona i nie będzie można skutecznie podjąć żadnych czynności. Chyba że spadkobiercy szybko, tj. przed upływem tych 6 miesięcy, odrzucą spadek. 

Proszę pamiętać, że odrzucenie spadku przez pierwszego z uprawnionych powoduje, że dla uprawionego w dalszej kolejności otwiera się termin. Zatem sprawa może potrwać. 

Podmiotem, który może Pani pomóc w załatwianiu formalności, jest wierzyciel dłużnika z wniosku, którego toczyła się egzekucja, w wyniku której nabyła Pani nieruchomość. Być może to on podejmie wyżej wskazane czynności. Warto byłoby, aby się Pani z nim skontaktowała i uzgodniła dalszych tok postępowania.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przeprowadzenie postępowania po zmarłym

W najgorszym wypadku po upływie tych 6 miesięcy od śmierci dłużnika będzie Pani uprawniona do przeprowadzenia postępowania w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym, o ile nie zostanie złożone oświadczenie o odrzuceniu spadku przez spadkobierców dłużnika, ponieważ wtedy, tak jak wskazywałam powyżej, kwestia przyjęcia/odrzucenia spadku przechodzi na uprawnionego w dalszej kolejności. W tym celu powinna Pani wystąpić do urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zmarłego dłużnika z wnioskiem o udzielenie informacji co do osób będących spadkobiercami dłużnika.

Sporządzając taki wniosek, musi Pani wykazać posiadanie interesu prawnego w uzyskaniu informacji, a zatem powinna Pani dołączyć dokumentacje z postępowania egzekucyjnego wykazującego, że nabyła Pani nieruchomość w drodze licytacji. We wniosku należy wystąpić także o odpisu aktu stanu cywilnego spadkobierców. Jeżeli urząd odmówi wydania takich dokumentów, we wniosku o stwierdzeniu nabycia spadku skierowanym do sądu dołącza Pani tę informacje z urzędu oraz wnosi Pani, aby to sąd zobowiązał urząd do przesłania tychże dokumentów. Wówczas po przeprowadzeniu postępowania w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku będzie Pani uprawniona do dokończenia postępowania w sprawie nabycia nieruchomości.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Odkrycie spadkobierców dłużnika
Pani Anna zakupiła mieszkanie na licytacji komorniczej i otrzymała postanowienie o przysądzeniu własności. Niestety, dłużnik zmarł przed uprawomocnieniem się postanowienia. Po złożeniu wniosku do sądu, okazało się, że jedynym spadkobiercą był brat zmarłego, który odrzucił spadek z powodu długów. Proces trwał kilka miesięcy, a Pani Anna musiała poczekać na ustalenie dalszych spadkobierców, co znacznie opóźniło finalizację transakcji.

 

Wydłużone postępowanie sądowe
Pan Marek kupił na licytacji mieszkanie zadłużonego dłużnika. Po wydaniu postanowienia o przysądzeniu własności, dłużnik zmarł, a Pan Marek musiał przejść przez skomplikowane postępowanie spadkowe. Okazało się, że spadkobiercy zmarłego dłużnika byli nieznani, co wymagało dodatkowych poszukiwań i sprawdzeń w urzędach. Dopiero po roku, gdy sąd ustalił wszystkich potencjalnych spadkobierców, postępowanie zostało zakończone, a Pan Marek mógł formalnie przejąć mieszkanie.

 

Odrzucenie spadku przez spadkobierców
Pani Katarzyna nabyła mieszkanie na licytacji komorniczej. Po wydaniu postanowienia sądu, dłużnik zmarł, a jego dzieci, będące spadkobiercami, odrzuciły spadek z uwagi na długi. Sytuacja ta spowodowała, że konieczne było oczekiwanie na kolejnych spadkobierców, którzy również mieli prawo do odrzucenia spadku. Cały proces trwał ponad półtora roku, zanim Pani Katarzyna mogła prawnie przejąć nieruchomość.

Podsumowanie

Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być skomplikowane, zwłaszcza gdy dłużnik zmarł po wydaniu postanowienia o przyznaniu własności, ale przed jego uprawomocnieniem się. Proces może wymagać dodatkowych działań, takich jak ustalenie spadkobierców i oczekiwanie na zakończenie postępowania spadkowego, co może znacząco wydłużyć całą procedurę. W takich przypadkach kluczowe jest ścisłe współdziałanie z sądem i innymi zaangażowanymi stronami.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej lub wsparcia w przygotowaniu pism? Skorzystaj z naszych usług online – oferujemy profesjonalne porady prawne oraz tworzenie pism dostosowanych do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »