Jak skutecznie negocjować warunki spłaty długu?

• Data: 2024-10-16 Autor: Artykuł Partnera

Masz długi i nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić? Problem ten dotyka coraz więcej firm i osób fizycznych, które zaciągają różnego typu zobowiązania finansowe. Najgorsze, co można zrobić w tej sytuacji, to uciekać przed wierzycielem. Ten bowiem może złożyć pozew w sądzie, w efekcie czego majątkiem dłużnika będzie rozporządzał komornik. Zdecydowanie lepiej postawić na negocjacje. Jak skutecznie rozmawiać z wierzycielami? W poniższym artykule przedstawiamy sprawdzone rozwiązania.

Jak skutecznie negocjować warunki spłaty długu?

Nie unikaj konfrontacji z wierzycielem

Zanim przejdziesz do rozmowy z wierzycielem, musisz wykazać gotowość. Dłużnicy często starają się unikać możliwości podjęcia jakiejkolwiek interakcji z kapitałodawcami. Należy jednak pamiętać, że ignorowanie drugiej strony nie jest rozwiązaniem problemu i tego typu działanie w żaden sposób nie przerywa windykacji, a dodatkowo jest dowodem na bierność dłużnika. Zdecydowanie lepiej wykazać chęć rozmowy, np. poprzez umówienie się na spotkanie. Z taką inicjatywą najczęściej wychodzą dłużnicy, którzy są gotowi na spłatę zobowiązania, gdy w danej chwili nie dysponują odpowiednimi środkami. 

Wierzyciel może więc przypuszczać, że dłużnik jest gotowy oddać pieniądze, co powoduje zmianę nastawienia. Naturalną reakcją dłużnika jest natomiast strach, który wynika nie tylko z braku środków pieniężnych, ale też nieumiejętności prowadzenia negocjacji. W takiej sytuacji to wierzyciel jest na uprzywilejowanej pozycji, jako że dysponuje narzędziami windykacyjnymi. Dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika, aby otrzymać fachowe doradztwo i wsparcie na każdym etapie postępowania: https://adwokatspiewak.pl/.

Sprawdź, jakie reguły warto stosować w przypadku spłaty długu!

Przedstaw swoją sytuację

Negocjacje z wierzycielem należy rozpocząć od przedstawienia swojej sytuacji finansowej, a więc wyjaśnienia, dlaczego nie spłacasz długów w terminie. Nie są one oczywiście usprawiedliwieniem, jednak pozwalają zrozumieć tok postępowania. Wiele kwestii jest wierzycielowi nieznanych, stąd przedstawienie obrazu finansów jest niezwykle istotne. Należy jednak pamiętać, że celem nie jest przekazanie rozmówcy dramatyzowanej ani wyolbrzymionej narracji. Przeciwnie - musi on otrzymać rzetelne informacje, aby wyrazić chęć podjęcia negocjacji.

Zaproponuj plan spłaty

Wierzyciel, który rozmawia z dłużnikiem, liczy na konkretne informacje dotyczące spłaty zadłużenia. Warto więc z wyprzedzeniem przygotować pewien plan, mając na uwadze możliwość ewentualnych modyfikacji. W planie tym należy zaznaczyć:

  • terminy spłaty poszczególnych rat,
  • wysokość pojedynczych rat,
  • wysokość odsetek,
  • ewentualne nadpłaty wynikające z polepszenia kondycji finansowej.

Tego typu harmonogram nie może być przygotowany bez szczegółowej analizy budżetu. Pamiętaj, że jeśli wierzyciel go zaakceptuje, jesteś zobowiązany przestrzegać terminów. Może on również wprowadzić zmiany, poprawki albo nawet całkowicie go odrzucić. Z drugiej strony, jeśli ma świadomość trudnej sytuacji finansowej, jest on w stanie zaakceptować nawet niższe kwoty, o ile będą one uiszczane regularnie. Musisz jednak zobowiązać się do jak najszybszego rozpoczęcia spłaty, jako że żaden wierzyciel nie będzie czekał kilka miesięcy na pierwszą ratę.

Kiedy rozpocząć negocjacje z wierzycielem?

W przypadku długów czas nie działa na naszą korzyść, dlatego negocjacje z wierzycielem warto rozpocząć już po otrzymaniu pierwszego monitu. Termin dostarczenia dokumentu nie jest określony w przepisach, jednak niektórzy wysyłają go już następnego dnia po upływie terminu płatności. Podjęcie negocjacji wyraża postawę proaktywną, a więc pokazuje gotowość dłużnika do spłaty zobowiązania. Jeśli jednak zignorowałeś pierwsze czy drugie przypomnienie o płatności, podejmij negocjacje jak najszybciej. 

Możesz skorzystać z pomocy profesjonalisty, który zrobi to w Twoim imieniu. Wcześniej przeprowadzi on dokładną analizę, na podstawie której oceni zdolność do spłaty zadłużenia. Warto pamiętać, że unikanie konfrontacji z wierzycielem nigdy nie jest rozwiązaniem, a dodatkowo może przysporzyć sporych problemów. Kluczem do sukcesu jest natomiast wypracowanie rozwiązania, które w pewnym stopniu zadowoli obie strony - zarówno dłużnika, jak i kapitałodawcę.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »