Jak odzyskać zaliczkę od kancelarii prawnej?

• Data: 2025-04-06 Autor: Grzegorz Stefanowski

Rok temu wpłaciłam zaliczkę do kancelarii prawnej na poczet rozpoczęcia sprawy spadkowej. Do dzisiaj sprawa nie została rozpoczęta. Jeżeli dzwoniłam z pytaniem o rozwój sprawy, udzielano mi informacji, że skontaktują się następnego dnia. Nie zrobiono tego, a potem przestano odbierać ode mnie telefony. Czy jest możliwość odzyskania pieniędzy od kancelarii?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak odzyskać zaliczkę od kancelarii prawnej?

Umowa zawarta z kancelarią prawną

W Pani sprawie, z prawno-cywilnego punktu widzenia, powinno się mówić o zawarciu w formie dorozumianej umowy wzajemnej. Jest to umowa, której przedmiotem miało być reprezentowanie Pani w postępowaniu spadkowym i Pani obowiązek zapłaty – stanowi o tym art. 487 § 2 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Umowa jest wzajemna, gdy obie strony zobowiązują się w taki sposób, że świadczenie jednej z nich ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej”.

Nie ma potwierdzenia jej zawarcia w formie pisemnej ani określonych szczegółów, ale zakładam, iż istniejące i wspomniane przez Panią dowody powinny wystarczyć do udowodnienia istnienia umowy między Państwem. Takim dowodem powinno być także potwierdzenie opłacenia zaliczki – jakąkolwiek będzie miał formę i tu akurat jest on, moim zdaniem, niezbędny, gdyż mówimy o konkretnej kwocie. Zgodnie z podstawowym art. 6 K.c. do Pani należą powyższe dowody:Art. 6 [Ciężar dowodu] Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Prawo do uzyskania zwrotu zaliczki

Uważam, iż w przedmiotowej sprawie powinno się uznać Pani prawo do zwrotu zaliczki, gdyż wynika ono z treści art. 494 K.c.:

Art. 494 [Obowiązki odstępującego]

§ 1. Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy, a druga strona obowiązana jest to przyjąć. Strona, która odstępuje od umowy, może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również na zasadach ogólnych naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

§ 2. Zwrot świadczenia na rzecz konsumenta powinien nastąpić niezwłocznie”.

To prawo zrealizować się powinno poprzez złożenie przez Panią oficjalnego odstąpienia od umowy i zażądania zwrotu zaliczki. W mojej ocenie może Pani je złożyć poprzez SMS, ale preferowaną formą powinien być jednak list polecony za potwierdzeniem odbioru. Tworzy Pani teraz dowód, który może posłużyć do oficjalnej procedury składania pozwu o zwrot zaliczki/zapłatę w razie, gdyby nie otrzymała Pani zwrotu. Nadto proszę mieć na uwadze, iż dowód otrzymania korespondencji listownej jest skuteczniejszy od wysłania SMS.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Odpowiedzialność radcy prawnego

Na koniec jeszcze jedna uwaga dotycząca podmiotu, z którym Pani zawarła umowę. Pytałem, czy jest to radca prawny lub adwokat, gdyż te zawody obowiązują zasady etyki zawodowej przyjęte uchwałami samorządów zawodowych i może istnieć z tytułu ich naruszania odpowiedzialność dyscyplinarna.

Zgodnie z art. 43 ust. 2 Kodeksu Etyki Zawodowej Radcy prawnego – załącznik do uchwały Nr 3/2014 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 22 listopada 2014 r. „podejmując się świadczenia pomocy prawnej, radca prawny obowiązany jest przed przystąpieniem do czynności zawodowych ustalić z klientem zakres usługi, wysokość honorarium lub sposób jego wyliczenia, a także zasady ponoszenia opłat i wydatków”. Dalej także, zgodnie z art. 44 ust. 1 ww. aktu prawnego, „Radca prawny, na żądanie klienta, obowiązany jest informować go o przebiegu sprawy i jej wyniku, a w szczególności o skutkach podejmowanych czynności procesowych”.

Trudno na obecnym etapie osądzać postępowanie kancelarii, gdyż nie znam jej stanowiska na Pani zarzuty, ale powyższe podaję dla zobrazowania sytuacji.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Sprawa karna bez efektu

Pan Kowalski wynajął adwokata do obrony w sprawie karnej. Zapłacił honorarium z góry, licząc na profesjonalną pomoc. Adwokat pojawił się na kilku rozprawach, ale nie podjął żadnych znaczących działań, nie złożył istotnych wniosków dowodowych, a kontakt z nim był utrudniony. Ostatecznie pan Kowalski został skazany. Uważa, że adwokat nie wywiązał się z umowy i ma prawo żądać zwrotu części honorarium, proporcjonalnie do niewykonanej pracy. W tym przypadku, argumentem za zwrotem jest nienależyte wykonanie usługi, brak staranności i zaniedbanie obowiązków przez adwokata.

 

Nieterminowe działanie w sprawie rozwodowej

Pani Nowak zleciła kancelarii prawnej poprowadzenie sprawy rozwodowej. Zapłaciła zaliczkę na pokrycie kosztów początkowych. Kancelaria miała złożyć pozew w określonym terminie, jednak zrobiła to z kilkumiesięcznym opóźnieniem, co negatywnie wpłynęło na przebieg sprawy i naraziło panią Nowak na dodatkowe koszty. W tym przypadku, podstawą do żądania zwrotu części zaliczki jest nieterminowe działanie kancelarii, naruszenie ustaleń umownych i spowodowanie szkody po stronie klientki.

 

Brak informacji o kosztach

Pan Wiśniewski skorzystał z porady prawnej w sprawie dotyczącej nieruchomości. Przed spotkaniem nie został poinformowany o wysokości honorarium, a po zakończonej konsultacji otrzymał rachunek na kwotę, która go zaskoczyła. Uważa, że kancelaria naruszyła obowiązek informacyjny i ma prawo żądać obniżenia opłaty do kwoty, którą uznałby za adekwatną, gdyby znał cennik usług przed rozpoczęciem porady. W tym przypadku, argumentem jest naruszenie zasad etyki zawodowej i brak transparentności w kwestiach finansowych.

Podsumowanie

W sytuacji niewywiązania się kancelarii prawnej z umowy, klient ma prawo dochodzić zwrotu wpłaconych środków, zwłaszcza zaliczki. Podstawą prawną jest m.in. art. 494 Kodeksu cywilnego, a w przypadku adwokatów i radców prawnych, również przepisy etyki zawodowej. Kluczowe jest zebranie dowodów potwierdzających zawarcie umowy i uiszczenie opłaty. W razie braku polubownego rozwiązania, sprawę można skierować na drogę sądową.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne online, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Specjalizujemy się w prawie cywilnym, rodzinnym, spadkowym i gospodarczym. Zapewniamy szybką i rzetelną pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się za pomocą formularza, aby opisać Twój problem i uzyskać profesjonalną poradę prawną.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93\

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

..
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejOK, rozumiem – nie pokazuj więcej tego okna