Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak odzyskać własność samochodu po spłacie kredytu?

• Data: 2024-07-26 Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

W 2011 r. zaciągnąłem kredyt samochodowy na 5 lat. Po 2,5 roku z powodu problemów finansowych przestałem spłacać kredyt. Bank po kilku miesiącach wypowiedział mi umowę, nie otrzymałem jednak żadnej informacji o zwrocie samochodu. W 2018 r. dostałem wezwanie na policję za bezprawne przywłaszczenie pojazdu. Złożyłem wyjaśnienia, policjant odnotował, gdzie znajduje się samochód. Jednak do dziś nikt się po niego nie zgłosił. Bank sprzedał mój dług firmie windykacyjnej, z którą później dogadałem się w kwestii spłacania zaległych rat. Auto ma już ponad 12 lat i wymaga kosztownych remontów. W związku z tym, czy byłaby możliwość przeniesienia na mnie pełnej własności pojazdu (bank cały czas widnieje w dowodzie rejestracyjnym)? Czy jedyna opcja to zwrot pojazdu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak odzyskać własność samochodu po spłacie kredytu?

Przeniesienie własności samochodu po spłacie kredytu

W pierwszej kolejności wskazać należy, że z treści umowy przewłaszczenie rzeczy ruchomej z dnia 23 sierpnia 2011 r. z par. 4 ust. 7 wynika, że postępowanie karne mogłoby być wszczęte dopiero wówczas, gdyby bank wezwał Pana do wydania pojazdu, a Pan nie wydałby go w terminie wskazanym w pisemnym wezwaniu. Dopiero wówczas aktualizuje się przesłanka możliwości wstąpienia na drogę postępowania karnego na podstawie art. 284 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1138).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Wskazał Pan, że dokonywał Pan spłaty rat firmie windykacyjnej. Jeżeli spłacił Pan całość zobowiązania z nimi uzgodnionego, to istnieje szansa na to, aby bank przeniósł na Pana własność pojazdu. W tym celu należy wystąpić z pismem do banku, w którym opisze pan sytuację i wskaże, że:

1) zawarł Pan umowę kredytu, która została wypowiedziana, a nadto, że została zawarta umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie w zakresie części tej ruchomości;

2) bank dokonał cesji wierzytelności;

3) zawarł Pan ugodę z firmą windykacyjną i spłacił Pan zobowiązanie (warto dołączyć podpisaną umowę oraz potwierdzenia przelewów tych kwot); jeżeli nie ma Pan możliwości przedłożenia takich dokumentów, to wystąpiłabym z pismem do wierzyciela, aby potwierdził dokonaną spłatę;

4) zwróciłabym się z prośbą o przeniesienie na Pana ponownie własności samochodu z uwagi na to, że dla banku przedmiotowa wierzytelność nie ma już żadnego prawnego znaczenia, nie odebrali samochodu pomimo złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a nadto, że Pan korzysta z tego samochodu i aktualnie w dokumencie urzędowym wskazany jest tzw. niepewny stan prawny.

Biorąc pod uwagę czas zawarcia umowy oraz charakter sprawy (w tym dokonanie cesji wierzytelności na inny podmiot) istnieje bardzo duża szansa na porozumienie z bankiem.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna i nieodebrane auto

Anna wzięła kredyt na zakup samochodu w 2013 roku. Po trzech latach straciła pracę i przestała spłacać raty. Bank wypowiedział umowę, ale nie zgłosił się po pojazd. W 2020 roku Anna spłaciła swoje zaległości firmie windykacyjnej, która przejęła jej dług. Auto wciąż było na kredycie, mimo że miało już 10 lat i wymagało napraw. Anna zwróciła się do banku z prośbą o przeniesienie własności pojazdu na nią, dołączając potwierdzenia spłat. Po kilku miesiącach negocjacji, bank zgodził się przenieść własność na Annę.

 

Marek i długie oczekiwanie

Marek w 2010 roku kupił na kredyt nowy samochód. Po czterech latach, z powodu problemów zdrowotnych, nie mógł kontynuować spłat. Bank szybko wypowiedział umowę, ale nie odebrał samochodu. W 2017 roku firma windykacyjna przejęła jego dług, a Marek w końcu spłacił całość zadłużenia w 2022 roku. Marek napisał do banku z prośbą o przeniesienie własności pojazdu, podając wszystkie potrzebne dokumenty. Bank po przeanalizowaniu sprawy przychylił się do prośby Marka, przenosząc na niego pełną własność samochodu.

 

Katarzyna i odzyskane auto

Katarzyna zaciągnęła kredyt na samochód w 2012 roku. Po dwóch latach miała problemy finansowe i przestała spłacać kredyt. Bank wypowiedział umowę, ale nie podjął kroków, aby odebrać pojazd. W 2019 roku firma windykacyjna skontaktowała się z Katarzyną i zawarła z nią ugodę dotyczącą spłat. Katarzyna, po spłaceniu całości zadłużenia, zwróciła się do banku z prośbą o przeniesienie własności samochodu. Bank, widząc że wierzytelność została uregulowana, zgodził się na przeniesienie własności na Katarzynę, umożliwiając jej legalne posiadanie pojazdu.

Podsumowanie

Przeniesienie własności samochodu na kredytobiorcę jest możliwe, jeśli kredyt został spłacony, nawet przez firmę windykacyjną. W takich przypadkach należy skontaktować się z bankiem, przedstawić dowody spłaty i wnioskować o przeniesienie własności pojazdu. Dzięki temu można uniknąć problemów prawnych i korzystać z samochodu bez przeszkód.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w kwestii przeniesienia własności samochodu? Skorzystaj z naszych usług online, oferujemy profesjonalne porady prawne oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »