• Data: 2024-08-05 Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Mężczyzna posiada potrącenia komornicze tytułem zaległych alimentów na dorosłe i samodzielne dziecko. Dodatkowo w kolejce do egzekucji oczekuje zobowiązanie wobec Funduszu alimentacyjnego. Obecnie potrącenie wynosi 60% z wynagrodzenia. Za 2 miesiące mężczyzna przechodzi na emeryturę. Obowiązek alimentacyjny (bieżący) wygasł 20 lat temu, dziecko ma 40 lat i posiada własną rodzinę. Czy w momencie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego bieżącego wobec dziecka zobowiązanie wobec Funduszu Alimentacyjnego ma charakter długu alimentacyjnego czy w momencie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego dług ten stał się długiem niealimentacyjnym i w związku z tym dalsza egzekucja z emerytury powinna być prowadzona max do 25% jej wartości, a nie 60% jak w przypadku zobowiązań alimentacyjnych?
Na wstępie wskazuję, że obowiązek alimentacyjny nie wygasa z mocy prawa. Podstawą prawną dla powództwa o wygaśnięcie alimentów jest art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) oraz art. 133 § 1 w zw. z art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz art. 133 § 3 K.r.o. Dopiero stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego przez sąd z uwagi na to, że pełnoletnie dziecko jest już w stanie samodzielnie się utrzymać, daje podstawę do faktycznego stwierdzenia, że obowiązek alimentacyjny wygasł z datą wskazaną przez sąd. Nie następuje to z mocy prawa.
Nadto wskazuję, że o ile zobowiązania względem dziecka objętego obowiązkiem alimentacyjnym ulegają przedawnieniu (oczywiście zadłużenie alimentacyjne u komornika nie ulegnie przedawnieniu, gdy komornik dokonuje egzekucji, bo egzekucja przerywa przedawnienie), o tyle przedawnienie zobowiązań wobec Funduszu Alimentacyjnego nie następuje.
W razie stwierdzenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego ustanie jednak tylko obowiązek alimentacyjny na przyszłość, ale nie wygaśnie obowiązek zapłacenia alimentów zaległych, które nadal są długiem alimentacyjnym egzekwowanym zgodnie z zasadami egzekucji długu alimentacyjnego.
Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów należności przypadające od dłużnika alimentacyjnego z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego podlegają ściągnięciu wraz z odsetkami w drodze egzekucji sądowej na podstawie przepisów o egzekucji świadczeń alimentacyjnych, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy. Z kolei w ustawie nie ma nic na temat innego sposobu potrącania. Potrącenie zaległych alimentów po wygaśnięciu obowiązku to nadal będzie dług alimentacyjny.
W artykule omówiono kwestie związane z potrąceniami komorniczymi na Fundusz Alimentacyjny po wygaśnięciu obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka. Mimo zakończenia obowiązku alimentacyjnego, zaległe alimenty pozostają długiem alimentacyjnym, co pozwala na egzekucję do 60% dochodów dłużnika, w tym emerytury. Przepisy wyraźnie wskazują, że zobowiązania wobec Funduszu Alimentacyjnego nie podlegają przedawnieniu, co oznacza, że egzekucja może być kontynuowana aż do pełnej spłaty długu.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism w sprawach alimentacyjnych i egzekucyjnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w rozwiązywaniu problemów prawnych związanych z alimentami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika