Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Egzekucja wobec spółdzielni mieszkaniowej, jak chronić się przed upadłością spółdzielni mieszkaniowej?

• Data: 2024-11-28 Autor: Katarzyna Siwiec

Mam podpisaną umowę o budowę lokalu mieszkalnego ze spółdzielnią mieszkaniową (zwykłą, nie notarialną). Zakup lokalu mam opłacony w całości zgodnie z umową, ale budynek jeszcze nie jest ukończony – realizacja przeciąga się z winy spółdzielni mieszkaniowej. Okazało się, że komornik wszczął egzekucję roszczenia wykonawcy i dokonano wpisu wszczęcia egzekucji w księdze wieczystej. W sumie w księdze wieczystej są 3 wpisy o egzekucji. Interesuje mnie sposób zabezpieczenia się przed upadłością spółdzielni. Jak można tego dokonać? Przesyłam kopię umowy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Egzekucja wobec spółdzielni mieszkaniowej, jak chronić się przed upadłością spółdzielni mieszkaniowej?

Postępowanie restrukturyzacyjne wobec spółdzielni mieszkaniowej

Niestety, nie znajduję na ten moment możliwości zabezpieczenia Pana przed ogłoszeniem upadłości przez spółdzielnię – jeżeli do takiej miałoby w ogóle dojść. Samo wszczęcie egzekucji oczywiście nie przesądza, iż do upadłości dojdzie. Teraz znacznie bardziej popularne jest postępowanie restrukturyzacyjne – również w przypadku spółdzielni mieszkaniowych – które ma z założenia pomóc spółdzielni wyjść z ewentualnych długów. Nawet znany mi jest przypadek spółdzielni, w której takie postępowanie zostało wdrożone z sukcesem. Jeżeli chodzi zaś o upadłość, to art. 86 Prawa upadłościowego stanowi, że:

„1. Po ogłoszeniu upadłości spółdzielni mieszkaniowej czynności określone w art. 41-43 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 845 i 1230) wykonuje syndyk.

2. Na syndyku ciąży obowiązek zawarcia umowy, o której mowa w art. 12, art. 1714, art. 1715, art. 39 i art. 48 ustawy wskazanej w ust. 1, jeżeli żądanie zostało złożone spółdzielni przed ogłoszeniem upadłości albo po ogłoszeniu upadłości na podstawie art. 541 ust. 2 tej ustawy.”

Obowiązek zawarcia umowy przeniesienia praw do mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej

W tym przypadku chodzi o umowy, do zawarcia których na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest zobligowana spółdzielnia, a mianowicie umowy:

  1. o przeniesienie na członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, własności lokalu (art. 12);
  2. o przeniesienie na członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, własności lokalu (art. 1714);
  3. o przeniesienie na członka spółdzielni, któremu przysługuje prawo do miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu, ułamkowego udziału we współwłasności tego garażu (art. 1715);
  4. o ustanowienie na rzecz członka spółdzielni będącego najemcą lokalu użytkowego, w tym garażu, a także na rzecz najemcy pracowni wykorzystywanej w działalności w dziedzinie kultury i sztuki własnościowego prawa do lokalu lub o przeniesienie własności lokalu (art. 39);
  5. o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo o przeniesienie własności lokalu na rzecz najemcy spółdzielczego lokalu mieszkalnego (art. 40).

Dopuszczalność zawierania wspomnianych umów po ogłoszeniu upadłości spółdzielni mieszkaniowej wynika już bowiem z art. 541 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Syndyk lub zarządca zobowiązany jest do zawarcia wymienionych umów zarówno w przypadku, gdy wniosek został złożony przez uprawnionego przed ogłoszeniem upadłości, jak też po tym dniu. Z mocy tego przepisy obowiązek zawarcia umów po prostu jest.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Umowa na budowę lokalu przez spółdzielnię a upadłość

Pan zawarł natomiast umowę budowy lokalu na podstawie art. 18 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i jest Pan dopiero osobą ubiegającą się o ustanowienie odrębnej własności lokalu, której art. 86 prawa upadłościowego niestety nie dotyczy.

Oczywiście nie oznacza to, że w razie upadłości syndyk nie zbyłby na Pana rzecz lokalu, ale na ten moment nie ma podstaw we wspomnianym przepisie do żądania i wyegzekwowania tego żądania.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Egzekucja komornicza przeciwko spółdzielni Pan Adam podpisał umowę na budowę lokalu mieszkalnego ze spółdzielnią mieszkaniową i opłacił całość zgodnie z umową. Niestety, budowa przeciąga się, a w międzyczasie dowiedział się, że spółdzielnia ma problemy finansowe, co spowodowało wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika na rzecz jednego z wykonawców. Adam obawia się, że w przypadku upadłości spółdzielni może stracić swoje pieniądze, a mieszkanie nie zostanie dokończone.

 

Wpisy egzekucyjne w księdze wieczystej Pani Maria podpisała umowę o budowę lokalu, jednak po pewnym czasie w księdze wieczystej nieruchomości, na której budowany jest budynek, pojawiły się wpisy o egzekucji roszczeń wierzycieli spółdzielni. Kobieta zorientowała się, że w księdze wieczystej jest już kilka takich wpisów, co budzi w niej obawy co do możliwości uzyskania lokalu w przypadku dalszych problemów finansowych spółdzielni.

 

Restrukturyzacja spółdzielni Pan Tomasz zawarł umowę z jedną ze spółdzielni mieszkaniowych, która po pewnym czasie zaczęła mieć problemy finansowe. W wyniku trudności spółdzielnia wdrożyła postępowanie restrukturyzacyjne, co opóźniło budowę mieszkań. Tomasz obawia się, że w razie braku sukcesu restrukturyzacji, spółdzielnia może ogłosić upadłość, a on straci środki zainwestowane w budowę lokalu.

Podsumowanie

Aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi problemami finansowymi spółdzielni mieszkaniowej, warto dokładnie przeanalizować umowę o budowę lokalu i zwrócić uwagę na wpisy w księdze wieczystej nieruchomości. Dobrze jest również rozważyć dodatkowe zabezpieczenia prawne, takie jak gwarancje bankowe lub ustanowienie hipoteki na rzecz przyszłego właściciela. W razie problemów ze spółdzielnią, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie spółdzielczym i upadłościowym.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej lub chcesz przygotować skuteczne pismo w sprawie egzekucji wobec spółdzielni mieszkaniowej, skorzystaj z naszych usług porad prawnych online – szybkie, rzetelne wsparcie bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych - Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »