• Data: 2024-11-28 Autor: Katarzyna Siwiec
Mam podpisaną umowę o budowę lokalu mieszkalnego ze spółdzielnią mieszkaniową (zwykłą, nie notarialną). Zakup lokalu mam opłacony w całości zgodnie z umową, ale budynek jeszcze nie jest ukończony – realizacja przeciąga się z winy spółdzielni mieszkaniowej. Okazało się, że komornik wszczął egzekucję roszczenia wykonawcy i dokonano wpisu wszczęcia egzekucji w księdze wieczystej. W sumie w księdze wieczystej są 3 wpisy o egzekucji. Interesuje mnie sposób zabezpieczenia się przed upadłością spółdzielni. Jak można tego dokonać? Przesyłam kopię umowy.
Niestety, nie znajduję na ten moment możliwości zabezpieczenia Pana przed ogłoszeniem upadłości przez spółdzielnię – jeżeli do takiej miałoby w ogóle dojść. Samo wszczęcie egzekucji oczywiście nie przesądza, iż do upadłości dojdzie. Teraz znacznie bardziej popularne jest postępowanie restrukturyzacyjne – również w przypadku spółdzielni mieszkaniowych – które ma z założenia pomóc spółdzielni wyjść z ewentualnych długów. Nawet znany mi jest przypadek spółdzielni, w której takie postępowanie zostało wdrożone z sukcesem. Jeżeli chodzi zaś o upadłość, to art. 86 Prawa upadłościowego stanowi, że:
„1. Po ogłoszeniu upadłości spółdzielni mieszkaniowej czynności określone w art. 41-43 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 845 i 1230) wykonuje syndyk.
2. Na syndyku ciąży obowiązek zawarcia umowy, o której mowa w art. 12, art. 1714, art. 1715, art. 39 i art. 48 ustawy wskazanej w ust. 1, jeżeli żądanie zostało złożone spółdzielni przed ogłoszeniem upadłości albo po ogłoszeniu upadłości na podstawie art. 541 ust. 2 tej ustawy.”
Obowiązek zawarcia umowy przeniesienia praw do mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej
W tym przypadku chodzi o umowy, do zawarcia których na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest zobligowana spółdzielnia, a mianowicie umowy:
Dopuszczalność zawierania wspomnianych umów po ogłoszeniu upadłości spółdzielni mieszkaniowej wynika już bowiem z art. 541 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Syndyk lub zarządca zobowiązany jest do zawarcia wymienionych umów zarówno w przypadku, gdy wniosek został złożony przez uprawnionego przed ogłoszeniem upadłości, jak też po tym dniu. Z mocy tego przepisy obowiązek zawarcia umów po prostu jest.
Pan zawarł natomiast umowę budowy lokalu na podstawie art. 18 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i jest Pan dopiero osobą ubiegającą się o ustanowienie odrębnej własności lokalu, której art. 86 prawa upadłościowego niestety nie dotyczy.
Oczywiście nie oznacza to, że w razie upadłości syndyk nie zbyłby na Pana rzecz lokalu, ale na ten moment nie ma podstaw we wspomnianym przepisie do żądania i wyegzekwowania tego żądania.
Aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi problemami finansowymi spółdzielni mieszkaniowej, warto dokładnie przeanalizować umowę o budowę lokalu i zwrócić uwagę na wpisy w księdze wieczystej nieruchomości. Dobrze jest również rozważyć dodatkowe zabezpieczenia prawne, takie jak gwarancje bankowe lub ustanowienie hipoteki na rzecz przyszłego właściciela. W razie problemów ze spółdzielnią, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie spółdzielczym i upadłościowym.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej lub chcesz przygotować skuteczne pismo w sprawie egzekucji wobec spółdzielni mieszkaniowej, skorzystaj z naszych usług porad prawnych online – szybkie, rzetelne wsparcie bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych - Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika