• Data: 2024-09-05 Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Jestem współwłaścicielem wraz z bratem mieszkania po ojcu w udziałach 50/50. Po zgłoszeniu do ksiąg wieczystych okazało się, że brat posiada duże zobowiązania wobec ZUS i US. Co gorsza, unika ze mną kontaktu. Zajęcie komornicze objęło mieszkanie, które przecież należy także do mnie. Komornik nie udziela mi żadnych informacji w sprawie. Jaka jest moja sytuacja, jakie mam prawa i co powinienem zrobić, aby mieszkanie nie przepadło?
Jako współwłaściciel nieruchomości powinien być Pan zawiadomiony o wszczęciu egzekucji z nieruchomości. Nadto również powinien Pan otrzymywać wszystkie informacje dotyczące prowadzonego postępowania egzekucyjnego, tj. zajęcie nieruchomości, wyznaczenie terminu opisu i oszacowania nieruchomości.
W pierwszej kolejności należy ustalić wysokość zobowiązania oraz to, czy w tej nieruchomości, która została zajęta, brat zamieszkuje. Zgodnie bowiem z art. 952 (1) ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 1805; dalej „K.p.c.”): Termin licytacji lokalu mieszkalnego lub nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym, które służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika, wyznacza się na wniosek wierzyciela. Wierzyciel jest uprawniony do złożenia wniosku, jeżeli wysokość egzekwowanej należności głównej stanowi co najmniej równowartość jednej dwudziestej części sumy oszacowania. Jeżeli egzekucję z nieruchomości prowadzi kilku wierzycieli, termin licytacji nieruchomości, o której mowa w § 1, wyznacza się również w przypadku, gdy wnioski w tym przedmiocie złożyli wierzyciele, których łączna wysokość egzekwowanych należności głównych stanowi co najmniej równowartość jednej dwudziestej części sumy oszacowania. W przypadku gdy wysokość wierzytelności nie jest taka, jak wskazano w przepisach, nie można doprowadzić do egzekucji z nieruchomości.
Dla Pana najlepszym wyjściem z tej sytuacji byłoby niejako przejęcie długu brata, czyli porozumienie się z wierzycielami co do spłaty części jego zadłużenia (np. w ratach) w zamian za przejęcie przez Pana tej części nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego.
Ewentualnie brat może rozważyć złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej (jeżeli nie jest przedsiębiorcą). Wówczas powinien Pan porozumieć się z syndykiem, co do przejęcia na własność części nieruchomości brata za spłatą zadłużenia. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej brata spowoduje zawieszenie postępowania egzekucyjnego.
Niespodziewane zajęcie komornicze
Pani Anna odziedziczyła mieszkanie po rodzicach wspólnie ze swoim bratem, Piotrem. Oboje są współwłaścicielami nieruchomości w równych częściach, 50/50. Niestety, Piotr miał duże zaległości wobec ZUS i US, o czym Anna dowiedziała się dopiero, gdy komornik zajął ich wspólne mieszkanie. Piotr unika kontaktu z Anną, a komornik nie chce udzielić jej żadnych informacji. Anna jest zdezorientowana i obawia się o przyszłość mieszkania. W takiej sytuacji, Anna powinna domagać się swoich praw jako współwłaścicielka nieruchomości oraz zgłosić swoje zainteresowanie w postępowaniu egzekucyjnym.
Walka o prawa współwłaściciela
Pan Marek i jego siostra Ewa są współwłaścicielami domu po rodzicach. Marek, który prowadził własną działalność gospodarczą, popadł w długi, co doprowadziło do zajęcia komorniczego ich wspólnej nieruchomości. Komornik zajął dom, nie informując Ewy o żadnych szczegółach postępowania. Ewa, chcąc uratować dom, zaczęła szukać pomocy prawnej. Dowiedziała się, że jako współwłaścicielka powinna być informowana o każdym kroku egzekucji oraz że ma prawo negocjować warunki spłaty długu, aby uniknąć licytacji nieruchomości.
Rozwiązanie przez porozumienie
Pani Katarzyna dzieli mieszkanie z bratem, który ma poważne problemy finansowe. Z powodu jego długów, komornik zajął część ich wspólnego mieszkania. Katarzyna, chcąc uniknąć sprzedaży mieszkania na licytacji, skontaktowała się z wierzycielami brata i zaproponowała spłatę długu w ratach w zamian za przejęcie jego części nieruchomości. Dzięki negocjacjom udało się osiągnąć porozumienie, co pozwoliło Katarzynie zachować mieszkanie i jednocześnie rozwiązać problem brata.
Współwłaściciel nieruchomości ma prawo być informowany o wszczęciu i przebiegu postępowania egzekucyjnego oraz może negocjować warunki spłaty zadłużenia współwłaściciela, aby uniknąć licytacji nieruchomości. Warto w takich sytuacjach skorzystać z pomocy prawnej i szukać porozumienia z wierzycielami. Dzięki temu można ochronić swoje prawa i zachować wspólną własność.
Skorzystaj z naszych porad prawnych online i usług w zakresie sporządzania pism – pomożemy Ci skutecznie chronić swoje prawa jako współwłaściciel nieruchomości i znaleźć najlepsze rozwiązania w trudnych sytuacjach egzekucyjnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika