Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy samochód przekazany znajomej może zostać zajęty przez komornika?

• Data: 2024-12-21 Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Otrzymałam pismo od komornika, ze mam do niego podstawić pojazd. Auto zostało przeze mnie nieformalnie sprzedane przyjaciółce ok. 3 lata temu, gdy wyprowadzałam się za granicę (nie miała zniżek na OC, a ze względu na, że przebywam za granicą, to jakoś to uciekało, a jej było wygodnie), natomiast formalnie spisałyśmy umowę w zeszłym roku. Koleżanka pojazdu nie przerejestrowała auta do dnia dzisiejszego, stąd, jak przypuszczam, komornik uznał, że nadal jestem jego właścicielem. Chcę choć częściowo spłacić dług. Czy zbyty samochód może zostać objęty egzekucją? Czy koleżanka ma się o co martwić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy samochód przekazany znajomej może zostać zajęty przez komornika?

Zbycie samochodu dłużnika

Z uwagi na to, że wszczęto wobec Pani postępowanie egzekucyjnego, to niezależnie od chęci porozumienia się z bankiem powinna Pani odpowiedzieć na wezwanie komornika. Jako że doszło do sprzedaży ruchomości, tj. samochodu, to powinna Pani przedstawić komornikowi umowę, którą zawarła Pani z koleżanką, wskazując, że pojazd został przez Panią zbyty i nie stanowi Pani własności. Dodatkowo w przypadku zajęcia pojazdu Pani koleżanka będzie mogła skorzystać z powództwa przeciwegzekucyjnego uregulowanego w art. 841 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z § 1 „osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa”. Istotny jest termin, w którym można skorzystać z tego powództwa, a który to termin określony jest w § 3 stanowiącym, że „powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych”. Celem powództwa przewidzianego w art. 841 jest zwolnienie od egzekucji zajętego przedmiotu, gdy egzekucja z takiego przedmiotu naruszałaby prawa osoby trzeciej niezależnie od jurydycznej postaci tego prawa. Celem jest przeciwstawienie się egzekucji niemającej oparcia w aktualnym tytule wykonawczym. Podstawą powództwa przewidzianego w analizowanym przepisie jest naruszenie prawa osoby trzeciej przez zajęcie określonego przedmiotu w toku egzekucji. W tym wypadku będzie chodziło o samochód. Natomiast osobą trzecią będzie Pani koleżanka.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zwolnienie przedmiotu od egzekucji

Naruszenie prawa, o którym mowa w niniejszym artykule, musi być rozumiane bardzo ściśle jako przedmiot zabezpieczenia lub egzekucji, dlatego też prawa które mogą być w związku z tym naruszone to: własność, użytkowanie wieczyste, rozumiane wierzytelności, rachunki bankowe i inne prawa majątkowe (np. z zakresu własności intelektualnej). Przepis jednak nie określa, naruszenie jakich praw objęte jest wynikającą z niego ochroną.

Warunkiem uwzględnienia roszczenia osoby trzeciej o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji jest wykazanie, że skierowanie egzekucji do tego przedmiotu naruszało jej prawa. W opisywanym przez Panią przypadku wykaże się naruszenie prawa, gdyż zajęto przedmiot, tj. ruchomość, która nie należy do dłużnika.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zawarcie ugody z bankiem przez dłużnika

Jednocześnie proszę wystąpić bezpośrednio do banku z prośbą o zawarcie ugody, w którym:

  • przedstawi Pani swoją trudną sytuację materialną powstałą w związku z wszczęciem egzekucji,
  • opisze Pani trudną sytuację życiową/losową, która doprowadziła do braku realizacji wcześniejszej spłaty,
  • zaproponuje Pani spłatę zadłużenia w ratach dogodnych dla Pani,
  • wniesie Pani o zawieszenie postępowania egzekucyjnego oraz zdjęcie wszelkich zajęć dokonanych podczas egzekucji (ten punkt jest bardzo ważny).

Powyższe proszę złożyć na piśmie i przesłać listem poleconym. Następnie proszę, aby po około tygodniu skontaktowała się Pani z działem windykacji tego banku oraz pytała o ugodę. Jeżeli nie będzie miała Pani odpowiedzi, proszę dzwonić tam średnio raz na tydzień, a jeżeli po około miesiącu czasu nie otrzyma Pani pisemnej odpowiedzi, to proszę przesłać ponaglenie pisemne z zapytaniem o stan sprawy oraz prośbą o zawarcie ugody.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład 1

Pani Anna sprzedała swój samochód koleżance, zanim wszczęto wobec niej postępowanie egzekucyjne. Komornik, nie wiedząc o sprzedaży, zajmuje samochód, myśląc, że nadal należy do pani Anny. Pani Anna zgłasza komornikowi umowę sprzedaży, aby udowodnić, że samochód nie jest już jej własnością. Jej koleżanka, obecna właścicielka, korzysta z powództwa przeciwegzekucyjnego, aby zwolnić samochód od egzekucji.

 

Przykład 2

Pan Marek miał długi wobec banku, w wyniku czego komornik zajął samochód, który faktycznie należał do jego siostry, Katarzyny. Katarzyna dowiaduje się o zajęciu i składa powództwo przeciwegzekucyjne, wykazując, że to ona jest właścicielem pojazdu, a nie jej brat. Sąd orzeka na jej korzyść, a samochód zostaje zwolniony od egzekucji.


Przykład 3

Pani Marta ma zadłużenie wobec banku, które trafiło do windykacji. Postanawia napisać do banku, prosząc o ugodę i opisując swoją trudną sytuację finansową po utracie pracy. Prosi o spłatę w ratach i zawieszenie egzekucji. Po miesiącu negocjacji udaje się jej osiągnąć porozumienie, dzięki któremu postępowanie egzekucyjne zostaje zawieszone, a Marta może spłacać zadłużenie w niższych ratach.

Podsumowanie

Porada dotyczy sytuacji związanych ze zbyciem samochodu przez dłużnika, którego majątek został objęty postępowaniem egzekucyjnym. Wyjaśnia, że w przypadku zajęcia pojazdu przez komornika, osoba trzecia, która stała się właścicielem tego samochodu, może skorzystać z powództwa przeciwegzekucyjnego, aby zwolnić przedmiot od egzekucji. Tekst podkreśla również możliwość zawarcia ugody z bankiem przez dłużnika, w celu ustalenia dogodniejszych warunków spłaty zadłużenia i zawieszenia egzekucji.

Oferta porad prawnych

Jeśli znajdują się Państwo w trudnej sytuacji związanej z postępowaniem egzekucyjnym, oferujemy profesjonalne wsparcie prawne. Pomożemy w sporządzeniu odpowiednich pism, takich jak odpowiedzi na wezwania komornika, wnioski o powództwo przeciwegzekucyjne oraz propozycje ugód z wierzycielem. Nasze doświadczenie pozwoli skutecznie chronić Państwa prawa i interesy. Zachęcamy do kontaktu, aby omówić możliwe kroki prawne i znaleźć najlepsze rozwiązanie w Państwa sprawie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »