Autor: Katarzyna Siwiec
Posiadam mieszkanie zakupione na kredyt. W związku z obarczeniem mnie odpowiedzialnością za długi firmy, w której byłam prezesem, i zajęciem całego mojego majątku oraz pensji nie jestem w stanie spłacać dłużej kredytu. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Czy by spłacić bank, mogę samodzielnie sprzedać mieszkanie, jeżeli mam tam też wpis urzędu skarbowego? Czy muszę je oddać bankowi, by ten je sprzedał? Nie chcę dopuścić do sytuacji, by ścigał mnie bank, chcę to jakoś rozwiązać, dlatego bardzo proszę o radę, co mogę zrobić i jak.
Z tego, co rozumiem, ma Pani wpisaną hipotekę banku na zabezpieczenie udzielonego kredytu oraz hipotekę przymusową na rzecz urzędu skarbowego wpisaną na podstawie wcześniej wystawionego tytułu egzekucyjnego.
Jeżeli chodzi tylko i wyłącznie o możliwość sprzedaży nieruchomości obciążonej hipotekami, to nie ma tu najmniejszego problemu. Pośrednio wynika to z treści art. 65 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, który to przepis mówi, że „w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (hipoteka)”.
Hipoteka jest zabezpieczeniem rzeczowym na nieruchomości, ale w żadnym wypadku nie uniemożliwia sprzedaży nieruchomości, a wręcz odwrotnie – można zbyć taką nieruchomość z tym tylko, że jeżeli nie spłaci się od razu wierzycieli hipotecznych z ceny zakupu, to hipoteka ta nadal obciąża nieruchomość i nowy właściciel staje się dłużnikiem rzeczowym takie banku czy US. Oznacza to w praktyce, że może zostać pozwany przez tych wierzycieli o zapłatę z ograniczeniem jednakże do egzekucji właśnie z tej nieruchomości .
Reasumując, hipoteka jest tylko ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości, nadal właścicielem nieruchomości jest Pani, a jako właściciel może Pani rozporządzać prawem swoim prawem własności, w tym np. sprzedać nieruchomość osobie trzeciej.
Natomiast pieniądze ze sprzedaży wręcz muszą być płacone na rzecz wierzycieli hipotecznych, bo inaczej nikt nie będzie zainteresowany jej zakupem. Najczęściej załatwia się to tak, że uzgadnia się z bankiem sprzedaż po to, aby wyliczyć całą należność z tytułu kredytu na dzień zapłaty ceny i żeby kupujący płacił np. wprost do banku cenę zakupu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika