• Data: 2024-10-08 Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń
Mam komornika, ponieważ nie zapłaciłam rachunków u operatora sieci komórkowej. Czy mogą zostać zatrzymana na lotnisku za niezapłacone rachunki?
Prowadzone przeciwko Pani postępowanie egzekucyjne świadczy o tym, że wierzyciel (operator sieci komórkowej) w celu wyegzekwowania swoich należności, mając tytuł wykonawczy – orzeczenie sądu, które uprawnia do egzekucji, złożył u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.
Tytułem egzekucyjnym jest:
Zobacz też: Zatrzymanie na lotnisku za długi
Sposobów na prowadzenie egzekucji jest wiele. Może to być egzekucja z nieruchomości, z ruchomości, z wynagrodzenia za pracę, z rachunku bankowego.
Niemniej jednak, niezależnie od formy postępowania, każda z nich cechuje się takim samym działaniem komornika. Pierwszą czynnością przy egzekucji z ruchomości jest jej zajęcie. Jednocześnie komornik musi doręczyć dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, a następnie zawiadomienia o każdej podjętej czynności komorniczej.
Postępowanie egzekucyjne jest związane z roszczeniami pieniężnymi bądź niepieniężnymi.
Komornik zajmuje się ściągalnością zadłużenia w formie pieniężnej. Jeżeli nie można wyegzekwować zadłużenia, możliwe jest zawieszenie bądź umorzenie egzekucji.
Żaden natomiast przepis prawa nie zabrania wyjazdu z kraju z powodu posiadanego zadłużenia, a tym bardziej zatrzymania przez policję za posiadane długi. Co do zasady dłużnikom w Polsce za niezapłacone należności cywilne nie grozi kara pozbawienia wolności.
Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności w art. 1 Protokołu nr 4 z dnia 16.09.1963 r. przewiduje, że „nikt nie może być pozbawiony wolności jedynie z powodu niemożności wykonania zobowiązania umownego”.
W przypadku oszustwa, czy wyłudzenia kredytu – przestępstw uregulowanych w Kodeksie karnym, nie można wykluczyć pociągnięcia dłużnika do odpowiedzialności karnej, jeżeli swym zachowaniem wyczerpuje znamiona któregokolwiek z tych przestępstw.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż nieuregulowanie zaciągniętych zobowiązań nie kończy się poniesieniem odpowiedzialności karnej.
Anna spóźniała się z płaceniem rachunków za telefon i jej sprawa trafiła do komornika. Miała zaplanowane wakacje za granicą, ale martwiła się, że długi mogą sprawić, że zostanie zatrzymana na lotnisku. Dowiedziała się jednak, że niezapłacone rachunki cywilne, takie jak te wobec operatora komórkowego, nie są powodem do zatrzymania na granicy. Komornik może zająć jej wynagrodzenie lub rachunek bankowy, ale nie ma mocy, aby uniemożliwić jej podróż.
Krzysztof, mający zaległości w płaceniu za telefon, był przekonany, że z powodu długów nie zostanie wpuszczony na lotnisko. Jednak przed wylotem dowiedział się, że długi cywilne, takie jak rachunki za telefon, nie skutkują aresztowaniem ani zatrzymaniem na granicy. Komornik może egzekwować dług przez zajęcie ruchomości lub wynagrodzenia, ale nie ograniczy jego możliwości opuszczenia kraju.
Monika miała problemy finansowe i jej operator komórkowy złożył wniosek do komornika o egzekucję długu. Przed wyjazdem służbowym zastanawiała się, czy może zostać zatrzymana na lotnisku. Po sprawdzeniu przepisów dowiedziała się, że długi tego typu nie są podstawą do zatrzymania. Wyjechała więc spokojnie, wiedząc, że komornik może egzekwować należności, ale nie zablokuje jej podróży.
Niezapłacone rachunki, takie jak te wobec operatora sieci komórkowej, mogą skutkować egzekucją komorniczą, jednak nie stanowią podstawy do zatrzymania na lotnisku ani zakazu wyjazdu za granicę. Długi cywilne nie prowadzą do ograniczenia wolności, chyba że dłużnik dopuścił się oszustwa lub wyłudzenia, które są przestępstwami karanymi na mocy Kodeksu karnego.
Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w sporządzeniu pisma? Skorzystaj z naszych usług online, gdzie szybko i profesjonalnie otrzymasz wsparcie prawne dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Źródła:
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych - Dz.U. 2018 poz. 770
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika