Umorzenie sprawy przez komornika i co dalej - art 827 K.p.c.

Autor: Katarzyna Siwiec

Mój kolega jest dłużnikiem. Otrzymał od komornika informację o umorzeniu postępowania w trybie art. 827 K.p.c., bo wierzyciel nie ma żadnego mienia. Co wobec umorzenia postępowania ma uczynić dłużnik i co to dla niego oznacza? Jakie kroki powinny być podjęte?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umorzenie sprawy przez komornika i co dalej - art 827 K.p.c.

Pismo w trybie art. 827 Kodeksu postępowania cywilnego nie oznacza umorzenia egzekucji

Na początek wyjaśnię, iż pismo w trybie art. 827 Kodeksu postępowania cywilnego nie oznacza jeszcze umorzenia egzekucji, jest to tzw. wysłuchanie wierzyciela i dłużnika. W zdecydowanej większości przypadków wierzyciel nie wskazuje majątku dłużnika i rzeczywiście kolejnym pismem, jakie otrzymuje, jest postanowienie komornika o umorzeniu egzekucji z powodu jej bezskuteczności, czyli w trybie art. 824 par 1 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego. Przepis art. 827 brzmi bowiem tak:

„§ 1. Przed zawieszeniem lub umorzeniem postępowania należy wysłuchać wierzyciela i dłużnika. Nie dotyczy to wypadku, gdy istnieje wykonalne orzeczenie uzasadniające zawieszenie postępowania lub prawomocne orzeczenie uzasadniające umorzenie postępowania albo gdy zawieszenie lub umorzenie ma nastąpić z mocy samego prawa lub z woli wierzyciela.

§ 2. Na wniosek wierzyciela lub dłużnika organ egzekucyjny wyda zaświadczenie o umorzeniu postępowania”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wierzyciel będzie mógł w kolejnych 10 latach (później nastąpi przedawnienie) ponownie wszcząć egzekucję

Zapytała Pani, co wobec umorzenia postępowania ma uczynić dłużnik i co to dla niego oznacza; jakie kroki powinny być podjęte.

Dłużnik nie może uczynić nic, chyba że chce sam wskazać swój majątek, ale wiadome jest, że to nie jest w interesie dłużnika. Dla dłużnika oznacza to zakończenie egzekucji i przysłowiowy święty spokój przynajmniej na jakiś czas bo wnioski egzekucyjne można składać wielokrotnie. Wierzyciel będzie mógł w kolejnych 10 latach (później nastąpi przedawnienie) ponownie wszcząć egzekucję, a dłużnik niestety nie będzie mógł w żaden sposób temu zapobiec.

Jeśli zaś miała Pani na myśli, co powinien uczynić wierzyciel, to ma 3 drogi: albo wskazać komornikowi jakiś majątek dłużnika, jeśli taki zna, albo wystąpić do sądu z wnioskiem o wyjawienie majątku w trybie art. 913 według pouczenia komornika, które znajduje się na wysłuchaniu, albo po jakimś czasie wystąpić ponownie z wnioskiem egzekucyjnym.

Tak więc na tym etapie jest to tylko przedwstęp do umorzenia egzekucji, umorzenie zapewne dopiero nastąpi. Jeśli wierzyciel w ciągu 10 lat nie złoży nowego wniosku egzekucyjnego, to nastąpi przedawnienie i dłużnik już nie będzie się musiał w przyszłości martwić tym długiem.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Adam przez kilka lat unikał spłaty długu, bo nie miał stałych dochodów ani majątku. Komornik po kilku miesiącach bezskutecznych prób ściągnięcia należności umorzył postępowanie. Adam uznał to za koniec sprawy, ale po pięciu latach, gdy dostał dobrze płatną pracę, wierzyciel ponownie złożył wniosek do komornika i egzekucja ruszyła od nowa.


Beata miała dług wobec banku, ale nie posiadała żadnego majątku, więc komornik umorzył egzekucję. Po kilku miesiącach bank sprzedał dług firmie windykacyjnej, która zaczęła wysyłać wezwania do zapłaty i ponownie wystąpiła o egzekucję. Beata, myśląc, że sprawa jest zamknięta, nie podjęła działań, przez co jej wynagrodzenie zostało zajęte.


Marek otrzymał pismo o umorzeniu egzekucji z powodu jej bezskuteczności. Wiedząc, że wierzyciel może ponownie wszcząć egzekucję, postanowił uporządkować swoje finanse i zaczął negocjować ugodę. Udało mu się rozłożyć dług na raty, dzięki czemu uniknął kolejnych problemów z komornikiem w przyszłości.

Podsumowanie

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu jego bezskuteczności nie oznacza definitywnego zakończenia sprawy. Wierzyciel ma prawo ponownie wszcząć egzekucję w ciągu 10 lat, co oznacza, że dłużnik nadal musi liczyć się z możliwością odzyskania długu przez komornika. Choć chwilowo egzekucja zostaje wstrzymana, warto zastanowić się nad uregulowaniem zobowiązania lub negocjacją z wierzycielem, aby uniknąć przyszłych problemów. Brak majątku nie gwarantuje trwałego spokoju, a dług nie znika sam – jego przedawnienie następuje dopiero po upływie określonego czasu.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz pytania dotyczące umorzenia egzekucji, windykacji lub innych kwestii prawnych związanych z długami, skorzystaj z naszej pomocy online. Oferujemy szybkie i profesjonalne porady prawne, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć swoją sytuację i podjąć właściwe kroki. Skontaktuj się z nami bez wychodzenia z domu – odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info