• Data: 2025-03-10 Autor: Urszula Trojanowska-Woźniak
Dwa dni temu komornik przeprowadził eksmisję dłużnika z mojej nieruchomości. Potrzebuję porady na temat jak najszybszego pozbycia się jego ruchomości, które tam pozostawił. Komornik przydzielił mi nad nimi dozór. Sam dłużnik nie był obecny podczas eksmisji. Czyli odzyskałam nieruchomość, ale z rzeczami dłużnika i teraz mam zadbać o to, aby nic im się nie stało, a ja wolałabym je zutylizować. Jak postąpić, aby w jak najszybszy i zgodny z prawem sposób pozbyć się tych ruchomości? W Kodeksie postępowania cywilnego przeczytałam, że muszę wezwać dłużnika do zabrania ruchomości ( terminie min. 30 dni), i co dalej? Czy po tym terminie muszę skierować sprawę do sądu z wnioskiem o zgodę na ich utylizację lub podjąć inne czynności przed ich zniszczeniem? I jeszcze inna sprawa: córka dłużnika prosiła mnie o możliwość zabrania kilku rzeczy z domu. Nie jest stroną w sprawie. Czy mogę jej na to pozwolić na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez dłużnika, czy jednak wymagać żeby to pełnomocnictwo było potwierdzone notarialnie? Czy w związku z tym, że sprawuję dozór nad ruchomościami dłużnika, muszę być teraz na każde jego zawołanie, jak będzie chciał po coś wejść do mojej nieruchomości? Pomijam fakt, że dłużnik miał na spakowanie swoich rzeczy 2 miesiąc od przekazania mu informacji o eksmisji i 4 latach od samej licytacji.
Osoba, która ma być dozorcą, powinna wyrazić zgodę na podjęcie się tych obowiązków. Jeżeli nie wyraziła Pani na to zgody, należy złożyć skargę na czynności komornika, 7 dni od dnia dokonania czynności.
Podstawowym obowiązkiem dozorcy, jak również dłużnika, któremu powierzono dozór, jest przechowywanie oddanej im pod dozór rzeczy z właściwą starannością. Wyznacznikiem tego obowiązku jest zapewnienie braku straty wartości ruchomości. Przyjmuje się odpowiedzialność dozorcy (dłużnika) z tytułu prawidłowego wykonywania obowiązków na podstawie art. 471 Kodeksu cywilnego (K.c.), tak jakby był on zobowiązany do wykonywania czynności dozoru w oparciu o umowę. Chociaż jego obowiązek wynikający z art. 856 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) jest szerszy od obowiązku przechowawcy, skoro ten ostatni powinien zachować rzecz w stanie niepogorszonym (H. Pietrzkowski, w: Ereciński, Komentarz KPC, t. V, 2016, art. 855, Nb 4). Nie powstaje stosunek prawny między dozorcą a stronami postępowania egzekucyjnego. Ale gdyby doszło do uszkodzenia lub zniszczenia rzeczy, to dozorca ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach ogólnych, chociaż nie będzie to odpowiedzialność kontraktowa. Gdy dochodzi do tego na skutek nienależytego wykonywania obowiązków dozorcy (K. Flaga-Gieruszyńska, w: J. Jagieła (red.), Sądowe postępowanie, s. 19).
Mając na uwadze powyższe, nie może Pani wydać rzeczy córce z uwagi na fakt, iż jest to osoba nieupoważniona do dysponowania ruchomościami powierzonymi Pani pod dozór. Jeżeli córka chce odebrać część rzeczy, powinna wystąpić do dłużnika o pozwolenie albo skierować do komornika wniosek o zwolnienie spod dozoru rzeczy. Pani jest odpowiedzialna za stan i liczbę powierzonych pod dozór rzeczy. Jeżeli córka dłużnika dysponuje pozwoleniem od dłużnika do ich pobrania, Pani może wydać te rzeczy, które zostały wymienione w pozwoleniu. Jeżeli ma pełnomocnictwo, nie musi być notarialne, ale dłużnik musi dokładnie określić, co córka jest upoważniona odebrać, żeby później nie została Pani posądzona o kradzież.
Zgodnie z art. 855 i następne Kodeksu postępowania cywilnego: „Zajęte ruchomości komornik pozostawia pod dozorem osoby, u której je zajął. Jedynie z ważnych przyczyn komornik może, w każdym stanie postępowania, oddać zajęte ruchomości pod dozór innej osobie, nie wyłączając wierzyciela, choćby to było połączone z koniecznością ich przeniesienia. Osoba ta pełni obowiązki dozorcy. Komornik doręcza jej protokół zajęcia. Dozorcą nie może być komornik ani osoba przez niego zatrudniona, ich małżonkowie, dzieci, rodzice ani rodzeństwo. Komornik nie może nawet z ważnych przyczyn odebrać dozoru, jeżeli koszty przeniesienia lub przechowywania rzeczy byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do jej wartości. Odebranie dozoru następuje w drodze postanowienia, którego uzasadnienie zawiera w szczególności wskazanie przyczyn odebrania dozoru.
Ma Pani również możliwość złożenia do komornika wniosku o zmianę osoby dozorcy i wskazać córkę dłużnika. Zgodnie z treścią art. 855 § 1 zd. 2 K.p.c. komornik może odstąpić od zasady pozostawienia zajętych ruchomości pod dozorem osoby, u której je zajął, jedynie z ważnych przyczyn. Istnieje wówczas możliwość oddania ich pod dozór innej osobie, nie wyłączając wierzyciela, chociażby było to połączone z koniecznością ich przeniesienia. Ważne przyczyny mogą się wiązać z obawą udaremnienia lub utrudnienia egzekucji przez dłużnika, a także z jego zachowaniem w innych postępowaniach egzekucyjnych.
Jeżeli chodzi o zutylizowanie lub sprzedanie rzeczy objętych dozorem – musiałaby Pani uzyskać zgodę komornika jako dysponenta rzeczy. Nie trzeba wcześniej wyzwać dłużnika do zabrania rzeczy, on miał już wystarczająco dużo czasu do tego, aby je od Pani odebrać.
Niechciany magazyn
Pani Anna odzyskała swoją nieruchomość po eksmisji dłużnika, ale pozostały w niej jego meble i sprzęty. Komornik przydzielił jej dozór nad tymi rzeczami, choć nigdy tego nie chciała. Nie mogąc ich sprzedać ani wyrzucić bez zgody komornika, musiała przez kilka miesięcy ponosić koszty przechowywania, zanim sąd zgodził się na ich utylizację.
Córka dłużnika i pełnomocnictwo
Pan Marek sprawował dozór nad rzeczami eksmitowanego lokatora. Pewnego dnia zgłosiła się do niego córka dłużnika z ustnym zapewnieniem, że ojciec pozwolił jej odebrać część przedmiotów. Nie mając pisemnego pełnomocnictwa, Marek odmówił, obawiając się odpowiedzialności. Ostatecznie córka musiała uzyskać zgodę komornika.
Kosztowna nieuwaga
Pani Katarzyna, jako dozorczyni rzeczy dłużnika, nie zabezpieczyła ich odpowiednio przed wilgocią w piwnicy. Po kilku tygodniach komornik zarządził ich zwrot, ale okazało się, że większość uległa zniszczeniu. Dłużnik pozwał ją o odszkodowanie, a sąd uznał, że nie dopełniła obowiązków dozorcy, mimo że nigdy nie chciała tej roli.
Eksmisja dłużnika nie zawsze oznacza koniec problemów dla właściciela nieruchomości, zwłaszcza gdy pozostają w niej jego ruchomości. Dozorca ponosi odpowiedzialność za ich stan, a wszelkie działania związane z ich usunięciem muszą odbywać się zgodnie z procedurami prawnymi. Warto znać swoje prawa i obowiązki, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i ryzyka odpowiedzialności odszkodowawczej.
Potrzebujesz pomocy w sprawie dozoru nad ruchomościami dłużnika lub chcesz szybko i legalnie się ich pozbyć? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika